Oda ve Borsalar Ortak Yönetim Kurulu Gelibolu’da Toplandı

01 Şubat 2011

Çanakkale’de oda ve borsaların ortak yönetim kurulu üyeleri gündemdeki konuları görüşmek için Gelibolu’da bir araya geldi.

Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıda gündemdeki 5 maddeyi görüşen oda ve borsaların ortak yönetim Kurulu üyelerinin toplantısı bir önceki toplantının okunması ve değerlendirmesi ile başladı. Bu değerlendirmenin ardından ise, Türk – Yunan İş Formunun genel değerlendirilmesi yapıldı. Toplantıda söz alan Çanakkale Borsa Başkanı Kaya Üzen, Yunanistan’ın Kavala şehrinde yapılan Türk-Yunan İş Formu toplantısına çok sayıda işadamı ve belediye başkanları ile kadın girişimcilerde katıldığını belirterek, “Yunan Sanayi Bakanının da katıldığı toplantı bizler açısından umut verici oldu. Ayrıca toplantıda iş bağlantıları konusunda görüşmeler de yapıldı. Bizler iş gezileri için yurt dışına çıkarken bazı ülkeler tarafından vize konusunda sıkıntı yaşarken, Yunan tarafı bize bu konuda bir sıkıntı yaşatmadı. Bizler için en büyük engel vize konusu. Bunun halledilmesi şart” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan ise yaptığı konuşmada Çanakkale’nin bu konudaki sorunlarını bildiklerini ifade ederek, “Bu amaçla Ankara’ya giderek, Ulaştırma Bakanı ile görüşmek istedik. Ancak görüşme şansımız olmadı. Bizde bu sorunlarımızı anlatan dosyamızın bakanımıza iletilmek üzere Çanakkale Milletvekillerimize verdik” dedi.
Daha sonra Ukrayna ve Türkiye İş Formu konusunda, oda ve borsa başkanları görüşlerini açıkladı. Bu konuda açıklama yapan Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen, Ukrayna’nın kendileri açısından iyi bir ticaret merkezi olabileceğini belirterek, “Bu ülke ile ticaret yapan arkadaşlarımız zaten aramızda var. Bu ülke vasıtasıyla Rusya’ya da girebiliriz. Yaptığımız görüşmelerde dönüşümlü vize uygulamasını önerdik. Bu konuyu halledebilirsek, bizlerin işi daha da kolaylaşacak” dedi.

Gelibolu’daki toplantıya Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Çanakkale TSO Başkanı İlhamı Tezcan, Biga TSO Başkanı Tuncay Yazar, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay ve Gelibolu TSO Başkanı İbrahim Özen katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir