Öğrenciler “Füze Kalkanı Radarı” Protestosuna Devam Ediyor

26 Aralık 2011

Malatya’nın Kürecik beldesinde kurulması planlanan füze kalkanı radarını protesto için Çanakkale’de 2 günden bu yana eylem yapan üniversite öğrencilerine 3. günde de polis müdahalede bulundu. İzinsiz çadır kuran 4 öğrenci, yaka paça gözaltına alındı.

İlk gün Saat Kulesi meydanında izinsiz olarak eylem yapmak isteyen öğrencilere müdahalede bulunan emniyet ekipleri, 19 öğrenciyi gözaltına almıştı. Ertesi gün savcılık tarafından serbest bırakılan öğrenciler, bu kez de Belediye İş Merkezi yanındaki İsmet İnönü Heykeli’nin önü ve Cuma Pazarı bölgesinde çadır kurmaya kalkışınca yine polis engeliyle karşılaşmış ve toplam 13 kişi gözaltına alınmıştı. Savcılık tarafından yeniden serbest bırakılan eylemci öğrenciler, protestolarının 3. gününde yine şehrin
farklı noktalarında çadır kurmak istedi. Bir grup öğrenci Belediye Sosyal Tesisleri arkasında yer alan 60. Yıl Parkı’nda çadır kurarak protesto eylemlerini sürdürmek istedi. Emniyet yetkilileri, valiliğin aldığı karar gereği bu alanlarda basın açıklaması yapılabileceğini ancak çadır kurmanın yasak olduğunu ifade ederek, öğrencilerden çadırlarını kaldırmalarını istedi. Ancak öğrenciler çadırları kaldırmamakta ısrar edince polis müdahale etti. Yaka paça gözaltına alınan 4 öğrenci, polis araçları ile önce Emniyet Müdürlüğü’ne, ardından da sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Öte yandan, bir başka grup da kordon boyundaki Donanma Çay Bahçesi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından yarım saat oturma eylemi yaptı. Zaman zaman sloganlar atan ve halay çeken gruba polis müdahale etmedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir