Öğrencilerin Karne Sevinci

18 Haziran 2010

Bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale?de de ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 67 bin 680 öğrenci karne alarak 3 aylık yaz tatiline girdi.

Uzun süren eğitim maratonunun ardından karnelerini alma heyecanı ile sabah erken saatlerden itibaren okullarına giden öğrenciler öğle saatlerinde düzenlenen törenin ardından öğretmenlerinin ellerinden karnelerini almanın mutluluğunu yaşadı. Karne töreni sırasında bazı öğrenciler takdir ve teşekkür belgeleriyle birlikte karnelerini alırken, bazı öğrenciler de karnelerindeki zayıf notlar sebebiyle göz yaşlarına boğuldu. Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu ile İbrahim Bodur Lisesi?ndeki karne törenine katılan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık da öğrencilere karnelerini verdi.

Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ise yaptığı açıklamada il genelinde 67 bin 680 öğrencinin karne alarak 3 aylık yaz tatiline girdiklerini belirterek, ?Çocuklarımız bu tatil boyunca bol bol eğlensinler ve gönüllerince bir tatil yapsınlar. Tatil imkanı olanlar spor yapsınlar, yüzsünler, stres atsınlar. Hem bedensel, hem de zihinsel olarak kendilerini dinlendirsinler. Bizler eğitimciyiz. Bu sebeple öğrencilerimizin boş zamanlarında mutlaka kitap okumalarını isteriz. Bu sebeple öğrencilerimiz eğlenmelerinin yanında kitap da okusunlar. Okuma davranışının tatilde de devam etmesinden yanayız. Eylül ayında da beyinleri tamamen rahatlamış bir şekilde okullarına gelsinler? dedi.

Vefa Bardakçı, karnelerinde zayıf not olan öğrenciler ile ilgili yaptığı açıklamada ise özellikle velilere seslenerek, ?Son sınıfta zayıf notu olanlarla ilgili bir diyeceğim yok. Ancak ara sınıflarda zayıfı olan öğrencelerimizin bunları telafi etmeleri mümkün. Bu yaz tatilinde iyi dinlenip planlı ve programlı bir başlangıçla önümüzdeki yıl bunun üstesinden gelinebilir. Velilerimizle öğrencilerimiz ?Nerede hata yaptım?? sorusunun cevabını bularak düzgün bir şekilde gelecek yıl öğrencilerinin çalışmalarına yön verirlerse bu sorunun üstesinden gelebilirler? dedi.
2010-2011 eğitim ve öğretim yılı 20 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

KARNE HEDİYESİ OLARAK ÖĞRENCİLERİN YÜZLERİNİ BOYADI

Çanakkale?de Cumhuriyet İlköğretim Okulu?nda Görsel Sanatlar Öğretmeni Nurcan Ceyhan, karne hediyesi olarak öğrencilerin yüzlerini boyadı.

Okulda isteyen öğrencilerin tek tek yüzlerini boyayan Görsel Sanatlar Öğretmeni Nurcan Ceyhan, okulun son gününde güzel bir etkinliğe imza attıklarını belirterek, ?Karnelerini alan öğrencilerime bir hediye vermek istedim. Ben de onların yüzlerini boyayarak okuldaki son günlerini neşeli geçirmelerini istedim. Bu etkinlik de çok büyük ilgi gördü? dedi.

Öte yandan yüzlerini boyatmak için okul önünde sıraya geçen öğrenciler de öğretmenlerine teşekkür etti.

“İKİZLER OKULU”NDA KARNE MUTLULUĞU

Çanakkale’de, Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören 5 ikiz öğrenci törenle karnelerini aldı.

106 yıllık geçmişi olan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda diğer öğrencilerle birlikte 5 ikiz öğrencinin de öğrenim gördüğünü beliren Okul Müdürü Timur Uygun, “Okulumuz ikizlerin yoğun olduğu bir okul. Okulumuzda 5 ikiz öğrenci bulunuyor. Sayıya oranladığımız zaman bu oran Çanakkale’de ve Türkiye genelinde önemli bir rakam. Bu da okulumuzu ikizler okulu yapmış durumda” dedi.

Okullarının ikiz okulu olarak anılmasının kendilerini sevindirdiğini belirten veliler ise, “İkiz yetiştirmek ve okutmak çok zor. İkizlerin aynı okulda öğrenim görmesi büyük bir şans. Okulumuzda 5 ikiz öğrencinin olduğunu görenler şaşırıyor. 2. sınıf ile 8. sınıflardaki toplam 5 ikiz öğrencimiz, başarı ile karnelerin aldı. Çok mutluyuz” diye konuştu.

Karnelerini alarak yaz tatiline giren 2/A sınıfından Emre-Yunus Yılmaz, 4/B sınıfından Can-Ege Durlan, 4/A sınıfından Ahmet Birol-Kerime Elif Kavak, 6/A sınıfından Emir-Emre Harmandar ve 8/A sınıfından Fırat-Burak Öget, ikiz olmaları sebebiyle kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, “Okulda çok sayıda ikizin olması diğer arkadaşlarımızı da şaşırtıyor. İkiz olmamız bize ayrıca avantaj getiriyor. Derslerimizi yaparken birlikte çalıştığımız için sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.

İkiz öğrenciler daha sonra arkadaşları ile birlikte karnelerini alarak 3 aylık yaz tatiline çıktı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir