Öğrencilerin Karne Sevinci

12 Haziran 2009

Bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale?de de ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 66 bin 403 öğrenci karne alarak 3,5 aylık yaz tatiline girdi.

Sabah okullarına giderek karnelerini almak için bekleyen öğrenciler, öğle saatlerinde düzenlenen törenin ardından öğretmenlerinin ellerinden karnelerini almanın mutluluğunu yaşadı. Heyecanlı oldukları gözlenen bazı öğrenciler takdir ve teşekkür belgeleriyle birlikte karnelerini alırken, bazı öğrenciler de zayıf notlar sebebiyle göz yaşlarına boğuldu. Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, il genelinde 66 bin 403 öğrencinin karne alarak 3,5 aylık tatile girdiğini belirterek, ?İl genelinde 189 ilköğretim okulu ve 75 lise de 4 bin 12 öğretmenimiz, 66 bin 403 öğrencimize eğitim ve öğretim verdiler. Öğrencilerimize, müdürlerimize ve öğretmenlerimize gönüllerinde dinlenecekleri sağlıklı bir tatil diliyorum. Başarılı olan öğrencilerimizi kutluyorum. Çeşitli sebeplerden dolayı da karnelerinde kırık notları olan öğrencilerimize de yapılacak olan telafi sınavlarına çok iyi hazırlanmalarını tavsiye ediyorum. Buradan ailelere de seslenmek istiyorum. Aileler bence bu saatten sonra başarısız oldu diye öğrencilere baskı yapmasınlar. Hatta tam tersi onları üzmeden, morallerini bozmadan birlikte oturup çocukları ile birlikte nerelerde eksik yaptıklarını, bu başarısızlığın nedenini araştırıp çözüm yolu bulmaya çalışsınlar. Gençlerin belli yaşlarda belli problemleri var. Bu çevresel faktörlerden olabileceği ailevi sebeplerden dolayı da olabilir. Bu faktörler eğer okul başarısında çok etkili ise bunları ortadan kaldırmanın yollarını arasınlar. Aileler çocuklarını eleştirmek yerine onlara destek olup bu sorunları çözmeye çalışsınlar? dedi.
Bardakçı, yaz tatili boyunca öğrencilerin boş zamanlarında özellikle kendilerini zayıf hissettikleri dersleri çalışmaları tavsiyesinde de bulunarak, ?Bizde okuma alışkanlığı büyük sorun. Bu sebeple öğrencilerimizin tatil boyunca hem zihni, hem de bedeni dinlendirecek kitaplar okumalarını tavsiye ediyorum? dedi.

İlk ve orta dereceli okullarda 2009/2010 eğitim ve öğretim yılının ise 24 Eylül 2009 perşembe günü başlayacağı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir