“Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması” İşbirliği Protokolü İmzalandı

19 Mayıs 2015

Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasını sağlamak amacıyla “Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması” İşbirliği protokolü imzalandı.

18 Mayıs 2015 Pazartesi günü, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük tarafından, 3 yıl süreli olarak imzalanan protokol ile “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması için Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullara temin edilecek bisikletlerin devrine ilişkin esas ve usuller belirlendi.

Protokol İmza Törenine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Temel, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Muzaffer Çalışkan, Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Ümmühan Kahyaoğlu katıldı. Protokol kapsamında Halk Sağlığı Müdürlüğü; İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardaki 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri için kullanıma elverişli bisiklet temin ederek, teslim edecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise okullarda, “Beden Eğitimi” dersi ile “Spor ve Fiziki Etkinlikler” dersi öğretim programı içerisinde, bisiklet modülünün aktif olarak işlenmesini ve bisiklet kullanımına uygun, asgari 40-25 m ölçülerinde açık yada kapalı eğitim alanı oluşturulmasını sağlayacak.

İşbirliği protokolünün ilk adımı olarak; Çanakkale’deki okulların 5,6 ve 7. sınıflarında, Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler dersini seçen 4850 öğrenci için, Sağlık Bakanlığı tarafından Çanakkale’ye hediye edilen 250 adet bisikletin dağıtımı yapılacak. Bu bisikletlerin 77 adet Merkez İlçe, 9 adet Ayvacık, 13 adet Bayramiç, 33 adet Biga, 47 adet Çan, 9 adet Ezine, 47 adet Gelibolu ve 15 adet Yenice ilçelerine olmak üzere İl genelinde okullara dağıtılması planlanıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir