Olayların Son Bulması İçin “Sağlıkta Şiddet Yasası”…

05 Kasım 2015

Çanakkale İDA Dayanışma Derneği, 23 Ekim Cuma günü çalıştığı aile hekimliği merkezinde bir hasta tarafından darp edilen Dr. Mustafa Aydın Arıkan hakkında yetkililere seslendi. Çözümün sağlıkta şiddet yasasından geçtiğini vurgulayan üyeler, ayrıca yetkililerin sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran ve değersizleştiren söylemlerinden uzak durması gerektiğini belirtti.

Ölüme Ramak Kaldı;

Yaklaşık 15 (on beş) gün önce Çanakkale’de bir hekim bir sağlık emekçisi sağlık hizmeti ürettiği işyerinde darp edildi. Olayın üzerinden iki haftaya yakın bir süre geçmesine rağmen, aile hekimi uzmanı Dr. Mustafa Aydın Arıkan henüz ayağa kalkamadığı gibi, çok önemli bir ameliyat geçirdi.
Doktor Mustafa Aydın Arıkan’ın hayati tehlikesinin olduğu söyleniyor. Sağ el bileğinde kırık, sol göz çukurunda ve burun kökünde kırık tespit edilmiş. Kendisinin çift görme bulantı ve kusma şikayetlerinin devam ettiği belirtilmiştir.
Sağlık hizmeti üreten bir kişi niçin darp edilir?
Halk, sağlık emekçisine bir hekime niçin öldüresiye saldırır?
Bu hiç de münferit olmayan olaylar nasıl önlenir?

Biliyoruz bu soruların yanıtları çok kolay değil, belki de çok karmaşık yanıtları var tüm bunların.
Ama hala ve ısrarla, bu şiddeti bitirme ve çözme konusunda demeç verenlerin, yetkililerin söylediklerinin daha önceki benzer olaylar sonrası söylediklerinden hiç de farklı olmadığını görüyoruz.
Sadece güvenlik önlemleri alarak, sağlıkta şiddet yasası çıkararak bu vahim olayların çözülemeyeceği ortadadır.
Önemli olan sağlıkta şiddet ortamını yaratan koşullar ve söylemlerdir. Tüm sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran ve değersizleştiren söylemlerden derhal vazgeçilmelidir. Sağlık hizmeti üretilen mekanların, muayene edilen hasta sayıları, hekim başına düşen poliklinik hasta sayısı da dahil tüm koşulların düzeltilmesi gerektiğini bizler biliyoruz.
Ama hala idari yetkililer şu kadar daha hastane açacağız, sağlık çalışanları sizin hizmetçiniz mantığında popülist söylemlere devam ediyorlar. Halk ile, vatandaş ile sağlık emekçisini yakınlaştırmayan tam tersine onları birbirine karşı hasım gösteren sağlık politikaları sürdükçe, bu şiddet olaylarının bitmeyeceği ve bitmediği son derece açıktır.
İda dayanışma dernegi ölüme ramak kala bu sağlıkta şiddet olayında hekim arkadaşımıza geçmiş olsun diler Çanakkale halkına sağlıkta yaşanan olumsuzlukların sebebinin sağlık emekçileri olmadığını hatırlatırız. Tüm sağlık emek hizmeti üretenler ile dayanışma duygularımızı paylaşırız.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir