“Ölümün Rengi, Dili, Dini, Irkı Yoktur…”

12 Ekim 2015

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda 97 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce yaralının bulunduğu Ankara’daki bombalı saldırıların ardından DİSK, KESK, TMMOB ile TTB iki günlük grev kararı aldı. Karar doğrultusunda ise bugün sendika, sivil toplum kuruluşları ve kentlilerin de katılımıyla gerçekleşen bir yürüyüş düzenlendi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri ve çalışanlarının destek verdiği yürüyüş Eski Salı Pazarı mevkiinde başladı. Terörü lanetleyen sloganların atıldığı yürüyüş İskele Meydanı’na kadar devam etti. Meydanda toplanan kalabalık adına bir konuşma yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç, Ankara’daki mitinge Çanakkale’den katıldıklarını belirterek, terörü lanetlediklerini, barışa yönelik mücadelenin ise devam edeceğini açıkladı.

Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitiren EMEP Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ın da anıldığı mitingde, şu açıklamalara yer verildi:

10 Ekim’de Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Saray’ın saltanatı uğruna aylardır dökülen kanlara dur demek, savaşa karşı, barışı savunmak için yollara düştük.
Kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların özlemlerini haykırmak, umutlarını yaşatmak için, kandan ve savaştan beslenenlere karşı ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!’ demek için gelmiştik.
Türkiye’nin dört bir yanından, emek, barış vedemokrasi taleplerimizi haykırmak için gelmiş, kadını erkeği, genci yaşlısı, barış türküleriyle birlikte halaya durmuştuk.

“Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız! Katliamı ve katilleri asla unutmayacağız!”

Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde patlattılar bombalarını. 128 canımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik.İki gündür yüreğimiz yanıyor, içimiz kanıyor. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyan ediyoruz. Bizler patlama sonrasında canlarımızı kurtarmaya çalışırken, polislerini gaz bombaları ile üzerimize salanlar, yüzümüze sırıtarak ‘güvenlik zafiyeti’ yok diyorlar.Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Ankara’nın orta yerinde göz göre göre bombaları patlatanları, yakın tarihimizin en vahşi saldırısına göz yumanları biliyor, katillerin hepsini tanıyoruz. Katiller; diktatörlük heveslileri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kaldığı için, ülkeyi kan gölüne çevirip, yaşanan ölümler üzerinden ‘oy avcılığı’ yapanlardır.
Katiller; yarattıkları şiddet, korku ve katliam atmosferinde ‘tek başına iktidar’ olmak için ülkeyi ateşe atıp, kendilerini kurtarmaya çalışanlardır. Emek, barış ve demokrasi mitingimizi kana bulayanlara ve katliama seyirci kalanlara sesleniyoruz: Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz! Bizi korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz: Ne kadar saldırırsanız saldırın, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve asla affetmeyeceğiz! Hepiniz döktüğünüz kanda boğulacaksınız! Kanlı ellerinizle işlediğiniz bütün suçlardan yargılanacak ve hesap vereceksiniz! DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için dünden itibaren üç gün yastayız. Bugün ve yarın bütün Türkiye’de Grevdeyiz! Acımız büyük, yaralarımız derindir! Katiller ve arkasındaki güçler bulunana kadar bize rahat yok! Katliamın sorumluları hesap verene kadar susmayacağız, yılmayacağız ve asla affetmeyeceğiz! Hepimizin başı sağ olsun!”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir