Ömer Gözükızıl ile “Kentte Derlenen Masallar” Konuşuldu

28 Eylül 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Eylül 2017 Çarşamba akşamı saat 18.00’da Ömer Gözükızıl ile “Kentte Derlenen Masallar” isimli sohbet gerçekleştirildi.

Gelenekselleşmiş Çarşamba sohbetlerinde önümüzdeki günlerde her ayın son haftasını masal etkinliklerine ayıran Kent Müzesi, Halkbilimci Ömer Gözükızıl’ın konuk olduğu yeni sezonun ilk masal etkinliğini gerçekçekleştirdi. Asıl işinin masal derlemeciliği olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Ömer Gözükızıl, Çanakkale yöresinden derlediği masallar üzerinden giderek masal anlatıcılığının nasıl köreldiğini araştırmaya çabaladığını belirtti. Çanakkale yöresinden derlenen bir masalın okunması ile katılımcılar Halkbilimci Mümtaz Fırat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Şeref Uluocak ve Doç. Dr. Elif Kanca’nın masal yorumlamalarıyla şekillenen etkinlikte masalın yorumlanması aşamasında mitolojik ve dini bazı göndermelerin anlaşılması açısından araştırma yapılmasının gerekliliği vurgulandı. İktidar ve kültür açısından değerlendirilen masalların günümüzdeki eylemleri aydınlatabileceğinin altı çizildi. İç içe geçmiş motiflerin bir bütünü olan masalların alt anlamlarla göründüğünden çok daha fazlasını sunduğu söylendi. Katılımcıların söz alması ile masal çözümlemesi ve paylaşılan yorumların ardından etkinlik sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 4 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 18.00’da Prof. Dr. Rüstem Aslan ile Çanakkale Arkeoloji Müzesi ortaklığında “Arkeoloji Sohbetleri; Troia” isimli etkinlik gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir