Önümüzdeki 20 Yılın En Sinsi Hastalığı “Alzheimer”

15 Mayıs 2015

Yaşam süresinin uzaması ile birlikte ülkemizde ve Dünya’da yaşlı nüfus büyük bir hızla artmaya devam etmektedir. Günümüzde tüm dünyada 44 milyon bunama hastası mevcuttur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2023 yılında ülkemizin 65 yaş üstü yaşlı nüfus oranı %10’un üzerine çıkacaktır ve bunama sıklığının artacağı tahmin edilmektedir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman şunları söylüyor: “Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yaşlanan dünya nüfusuyla birlikte unutkanlık ve genetik geçişli bir hastalık olan Alzheimer hastalığı önemli bir hastalık grubunu oluşturarak hasta, hasta yakınları ve yataklı sağlık kurumları için özürlülük ve bakım açısından ciddi sorunlar yaratacak. Sorunları bugünden görmek ve gelecek planlarına çözümleri ekleyerek uygun sağlık politikaları geliştirebilmek önemli. Halkımızın, özellikle erken tanı ve korunma yöntemleri konusunda bilinçlenmesini sağlamak gerekiyor.”

Hastalığı merak edenleri bilgilendirip hasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulunacaklarını ifade eden Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman, Alzheimer Hastalığı’nı merak edenleri toplantıya çağırıyor. Katılımcıların sorularını da yanıtlamak amacıyla Çanakkale halkı ile 17 Mayıs 2015 Pazar günü saat 13:30’da Çanakkale Belediyesi Nikah Salonu’nda buluşmak istiyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir