Organları Bağışlanan Emekli Öğretmen Toprağa Verildi

20 Şubat 2010

Çanakkale’de organları bağışlanan emekli öğretmen gözyaşları arasında toprağa verildi.

Çanakkale il merkezinde yıllarca öğretmenlik yapan ve 4 yıl önce de Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yaptığı Ömer Mart İlköğretim Okulu’ndan emekli olan Halil Özkan (57), 3 gün önce evinde aniden rahatsızlandıktan sonra Çanakkale Devlet Hastanesi’ne getirilmişti. Bir süre yoğun bakımda tedavi altına alınan emekli öğretmenin beyin ölümünün gerçekleştiğinin belirlenmesinin ardından, ailesi tarafından 2 böbreği ile karaciğeri bağışlanmıştı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden gelen 5 kişilik ekip tarafından alınan organlar, nakledilmek üzere önceki gün Bursa’ya götürülmüştü.

Özkan’ın cenazesi, bugün Çanakkale Kocatepe Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları içinde şehir kabristanında toprağa verildi. Cenazede öğretmenin eşi Ayten Özkan’ın feryatları yürekleri dağladı. Oğlu, annesini teskin etmeye çalıştı.
Biri engelli 2 oğlu olan Halil Özkan’ın cenaze namazı öncesi bir konuşma yapan meslektaşı, cemaati gözyaşlarına boğdu.

ÇANAKKALELİ ÖĞRETMENİN BÖBREKLERİ BURSA’DAKİ 14 AYRI DİYALİZ HASTASINA UMUT OLDU

Çanakkale’de hayatını kaybeden öğretmenin böbrekleri, Bursa’daki 14 ayrı diyaliz hastasına umut ışığı oldu. Nakil için hastaneye çağırılan diyaliz hastalarının kimi 20 yıldır nakil beklediğini, kimi diyaliz hastası olduğu için iş bulamadığını söyledi. 5 yıldır nakil bekleyen diğer bir hasta ise, böbreği hariç tüm organlarını bağışladığını söyleyerek, “İnsanlar bu konuda çok ilgisiz. Herkes hastalanıp organ bekleyebilir” diye konuştu.
Çanakkale’de beyin kanaması neticesinde hayatını kaybeden 57 yaşındaki Halil Özkan’ın iki böbreği ve karaciğeri Bursa’daki Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi. Bekleme listesinde olan 14 hasta nakil için yapılacak tetkikler için hastaneye çağrıldı. Umutla hastaneye koşan diyaliz hastalarının meraklı bekleyişi başladı. Yıllardır böbrek nakli bekleyen diyaliz hastalarının makineye bağlı hayatlarından dram çıktı. İnsanların nakil konusunda çok duyarsız olduğunu kaydeden hastaların pek çoğu organlarını bağışladıklarını söyledi.

ÇANAKKALELİ ÖĞRETMENİN KARACİĞERİ BURSA’DA SİROZ HASTASINA NAKLEDİLDİ

Çanakkaleli öğretmenin karaciğeri, Bursa’da 1.5 yıldır organ nakli bekleyen 51 yaşındaki siroz hastası Hüseyin Yıldız’a nakledildi. Kocasının, kimseye aldırış etmeden sabah akşam alkol aldığını belirten Havva Yıldız, “Eşim bir öğretmenin karaciğerini taşımaktan umarım ders alır. Durumumuz herkese ibret olsun. Kimse alkol kullanmasın. Herkes bizim kadar şanslı olmayabilir” dedi.

Çanakkale’de beyin kanaması neticesinde hayatını kaybeden 57 yaşındaki Halil Özkan’ın iki böbreği ve karaciğeri, nakil için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi. Yıllardır öğrencilere ışık saçan öğretmenin karaciğeri, Bursa’da 1.5 yıldır organ nakli bekleyen 51 yaşındaki siroz hastası Hüseyin Yıldız’a nakledildi.

Eşini bir an olsun yalnız bırakmayan eşi Havva Yıldız (48), “Eşim 1.5 yıldır siroz tedavisi görüyordu. Organını bağışlayan Halil öğretmene çok teşekkür ediyorum. Allah rahmet eylesin. O öğretmen hiç ölmeyecek. İnşallah eşim bir öğretmenin karaciğerini taşımaktan ders alır. Herkese yalvarıyorum. Aman kimse alkol almasın. Herkes bizim kadar şanslı olmayabilir. 1.5 yıldır çekmediğimiz çile kalmadı. Sabah akşam içerdi. Kocamın hayatı herkese ibret olsun. Alkol dediğin nedir ki? Gençlerin yuvalarını yıkan, vücutlarını yıpratan bir şey. Bizi bitiren alkol oldu. Bundan ders alınsın” diye konuştu.

Havva Yıldız, ameliyatın ardından eşiyle birlikte Çanakkale’deki öğretmenin ailesine hem başsağlığı hem de teşekkür ziyaretine gideceklerini söyledi.

Hüseyin Yıldız’ın ağabeyi Hüsnü Yıldız (63) ise, “Biz onu içmemesi için hep ikaz ettik. Ama laftan anlamadı. İçki yüzünden bu hale geldi. Biz de o da perişan oldu. İnşallah ameliyatı başarılı geçer ve bir daha da içmez” dedi.

Organ nakli koordinatörü Dr. Salih Gülten ise, ölümüyle bile etrafına ışık saçan Çanakkaleli öğretmen Halil Özkan’ın karaciğerinin yaklaşık 20 saati bulan bir operasyonun ardından Hüseyin Yıldız’a nakledildiğini ifade etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir