Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkaleli Çiftlerden 5 Çocuk İstedi

10 Şubat 2012

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, genç nüfusu azalan Çanakkale’de yeni evlenecek çiftlerden 3 yerine 5 çocuk istedi. Bakan Eroğlu ayrıca Çanakkale’de kır düğünlerinin yapılabilmesi amacıyla “Mutluluk Ormanı”nın kurulacağını açıkladı.

Çanakkale’ye bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sabah Kolin Hotel’de düzenleyeceği basın toplantısı öncesi aynı otelde gerçekleştirilen “Evlilik Hazırlıkları Fuarı”nın açılışını yaptı. Açılışta bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, Çanakkale’de bekarların biran önce evlenmelerini tavsiye ederek; “Genelde yeni evlenecek çiftlerden asgari 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyoruz. Genç nüfusu azalan Çanakkale’de de yeni evlenecek çiftlerin 3 değil, 5 çocuğunun olmasını tavsiye ediyoruz” dedi. Bakan Eroğlu. Çanakkale’de kır düğünlerini teşvik etmek amacıyla bir çalışma yapılacağını da belirterek; “Buradan ilgilileri talimat veriyorum. Çanakkale’de kır düğünlerinin yapabilmesi için ormanlık bölgelerden yer aransın. Bu bölgeler tespit edilerek kır düğünleri için yeni evlenecek çiftlere bu alanlar ücretsiz olarak açılsın. Bu yerlerin adı da “Mutluluk Ormanı” olsun” dedi. Bu uygulamanın bütün Türkiye genelinde olup olmayacağının sorulması üzerine de açıklama yapar Bakan Eroğlu; “Bu Çanakkale’den bir başlasın, diğer ilerde de sonra bunu kurabiliriz” dedi.

MODEL GELİNE MUTLULUK DİLEDİ
Öte yandan, fuar alanını gezen bakan Eroğlu gelinlik giyen bir model ile tek başına fotoğraf çektirmek istemedi. Yanına gelen diğer katılımcılarla birlikte fotoğraf çektiren Bakan Eroğlu, “Bahtınız açık olsun” deyince gelinlik içindeki model “Ben evlenmiyorum, öğrenciyim” deyince Bakan Eroğlu ne diyeceğini şaşırdı.

BAKAN EROĞLU ÇANAKKALE’DE
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlık olarak Çanakkale’ye büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek gerçekleştirilen projelerle ilgili bilgi verdi.

Gece saatlerinde hava koşullarının elverişsiz olması sebebiyle Ankara’dan Çanakkale’ye kara yolu ile gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sabah Kolin Hotel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Çanakkale’deki yatırımlar hakkında bilgi veren Eroğlu, 2003 ile 2011 yılları arasında Çanakkale’ye 790.860.000 TL’lik yatırım yapıldığını belirterek, “Çanakkale’de bu süre içinde Ayvacık, Umurbey ve Taşoluk Barajları ile Biga Ovası Sulaması, Ayvacık İletim Hattı, Ayvacık İsale Hattı 2. Kısım, Ayvacık Sulaması, Yenice Çınar Göleti ve Sulaması, Merkez İntepe Göleti ve Sulaması, Ezine Tavaklı Alemşah Göleti ve Sulaması, Yenice Kayatepe Göleti ve Sulaması, Biga Hacıpehlivanlı Göleti, Ezine Akçin Ovası ve Sulaması ile Yenice Hamdibey Asar Göleti ve Sulaması tamamlandı. Ayrıca Ayvacık Barajı’ndan ilçe merkezine içme suyu temini maksadıyla 1.933 metre PE boru döşenerek kullanma suyu temin eden bu tesis, 17 Temmuz 2010 tarihinde hizmete girmiştir” dedi.

Eroğlu, Çanakkale’de 11.11.2011 tarihinde Çokal Barajı, Çan Karakoca Göleti ve Sulaması, Biga Ayıtdere Göleti ile Bayramdere Barajı’nın törenle hizmete girdiğini de belirterek tesislerin önemine değindi. Tamamlanan tesislerin 303 bin 860 dekar tarım arazisini sulanacağını da ifade eden Eroğlu, il genelinde 11 adet taşkın koruma tesisinin tamamlandığını, biten bu çalışmalarla da 2 ilçe, 2 köy ve 8 mahalle olmak üzere 12 meskun mahallin taşkınlardan korunduğunu belirtti.

“ÇANAKKALE’DE YATIRIM PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR”
Çanakkale ili genelinde tamamlanan projelerin dışında devam eden çok sayıda projenin bulunduğundan da bahseden bakan Eroğlu, “Çokal Barajı İçme Suyu Temini ve Sulaması, Bayramiç, Ezine ve Kumkale Ovaları Sulaması, Biga Taşoluk Sulaması ve İletim Tüneli, Umurbey Ovası Sulaması, Paşaköy ve Tuzla Ovaları Sulaması, Lapseki Bayramdere Ovası Sulaması, Merkez Kızılkeçili Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Ayvacık Küçükkuyu Beldesi Mıhlı Çayı Taşkın Koruma Tesisi, Biga Aksaz Köyü Dikilitaş Deresi Taşkın Koruma Tesisi, Çan Hacılar Köyü Güvem Deresi Taşkın koruma Tesisi, merkez Güzelyalı Köyü Dereleri Taşkın Koruma Tesisi ve Eceabat Kumköy İncirli Deresi Taşkın Koruma Tesislerinin inşası devam ediyor. Ayrıca Batak Ovası, Biga Taşoluk, Bayramiç Zeytinli Göleti, Biga Gürgendere Göleti, Biga Kaldırımbaşı Göleti, Yenice Torhasan Göleti ve Bayramiç Yassıbağ Göleti Sulama Projelerinin hazırlanması da devam ediyor” dedi. Bakan Eroğlu il genelinde göl su projelerinin de sürdüğünü belirterek, 20 adet projenin 5 adedinin ihalesinin
2012 yılı içinde yapılacağı müjdesini verdi.

“GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI’NA ÖNEM VERİYORUZ”
Bakan Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ile ilgili de açıklamalarda bulunarak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak tarihi yarımadada “Uzun Devreli Gelişim Planı” çerçevesinde çalışmalar yapıldığını söyledi. Bakan Eroğlu, bu çerçevede tarihi yarımadada Kilye yolu kavşak yapımı ve tali yollar olmak üzere 76,6 kilometrelik yol yapıldığını belirterek, milli parka giriş ile yığılma noktalarında otoparklar yapılarak sorunun çözümlendiğini söyledi. Tarihi yarımadada Soğanlıdere, Şahindere, Kocadere Hastane, Çataldere, Karayörük, Kesikdere, Beyükanafarta, Sarıtepe, Zığındere ve Yahya Çavuş Şehitliklerinin ihya edilerek yeniden düzenlendiğinden de bahseden Bakan Eroğlu, tanıtım ve simülasyon merkezinin tamamlanma aşamasına geldiğini ve bu yerin isimi ile ilgili de ödüllü bir yarışma yapılacağını söyledi.

Çanakkale’de son 9 yılda 662 bin 690 dekarlık alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve iyileştirme çalışmalarının yapıldığını da bahseden Bakan Eroğlu, “Bu süre içinde 19.846.000 adet fidan dikildi. 2012 yılında Çanakkale’de 113 bin 120 dekar alanda ağaçlandırma ve iyileştirme çalışması yapılacak. Çanakkale’ye ayrıca 1 adet kent ormanı, 3 adet bal ormanı ve 24 adet de mesire yeri tahsis edildi” dedi.

Çanakkale’de 2003 ile 2011 yılları arasında orman köylerine hizmet etmek ve ormanların bakımını sağlamak amacıyla 230 kilometre yeni yol, 199 kilometre büyük onarım, 118 kilometre üstyapı, 239 kilometre sanatsal yapı olmak üzere 786 kilometre yatırım yapıldığını da belirten Bakan Eroğlu, “2012 yılında yapılacak ormancılık faaliyetleri için toplam yatırım miktarının 8.745.690 TL olduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantının ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle bir süre görüşen Eroğlu, öğleden sonra da Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda teknik incelemelerde bulunacak. Basına kapalı olarak gerçekleşecek yarımada ziyaretinin ardından Bakan Eroğlu saat 16.30’da kara yolu ise İstanbul’a gidecek.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI’NDAN ŞEHİT EŞİNE PLAKET
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5 ay önce Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bölücü terör örgütünün saldırısı sonucu şehit olan Astsubay Ahmet Yumak’ın eşini Gelibolu’daki evinde ziyaret ederek kendisine çiçek ve plaket takdim etti.

Şehit Astsubay Ahmet Yumak’ın Afyon’daki cenaze törenine 5 ay önce kendisinin de katıldığını belirten Bakan Eroğlu, Çanakkale’deki inceleme gezisi sırasında aileyi kaldığı Gelbolu ilçesinde ziyaret etti. Şehit Astsubay’ın eşi Hanife Yumak’a herhangi bir ihtiyaçlarının olup olmadığını soran bakan Eroğlu, her zaman ailenin yanında olduklarını söyledi. Şehidin eşi Hanife Yumak ise kardeşinin Keşan’da çalıştığını belirterek, “5 yaşındaki kızım Yağmur kardeşimi babası gibi seviyor. Eğer mümkünse kardeşimin Gelibolu’da bir yerde çalışmasını istiyorum” dedi. Bakan Eroğlu da bu konuda gerekenin yapılacağını söyledi. Bakan Eroğlu daha sonra aileye plaket ve çiçek takdim edip, 5 yaşındaki şehit kızı Yağmur’u bir süre sevdi.

Bakan Eroğlu ziyaretin ardından bir kahvehaneyi ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Geliboluların Çokal Barajı’nın tamamlanmasını istemeleri üzerine Bakan Eroğlu, “Hiç merak etmeyin 2013 yılında barajdan tarlalara su akacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir