Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Çanakkale Ziyareti

03 Mart 2013

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye geldi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ziyaret programı dahilinde geldiği Çanakkale’ye 32 müjde verdi. Bakan Eroğlu kara yoluyla geldiği Gelibolu ilçesinde Vali Güngör Azim Tuna, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu ziyaret turu çerçevesinde ilk olarak Ak Parti Gelibolu İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada partililer ile buluşan Eroğlu bakanlığının yaptığı yatırımlar ile ilgili partililere bilgi verdi. Bakan Eroğlu partililere yaptığı konuşmada; “Gelibolu Milli Parkı da bakanlığıma bağlı bir milli park. Biz de buraya ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Zaten bunları yapmak bizim boynumuzun borcu. Sadece biz değil hükümetimizin diğer bakanlıkları da Çanakkale’ye en büyük yatırımı yapıyor. Çok açık bir şekilde söylüyorum, nüfus başına en çok yatırımı alan il Çanakkale’dir. Bu topraklar ve Çanakkale her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. Bana göre bu yapılanlar az bile. Hükümetimizin belli bakanlıkları buraya geçen yıla kadar toplam 3 milyar TL yatırım yaptı. Tabii bu rakamın yüzde 30’unu gerçekleştiren bakanlık bizim bakanlığımız 1 milyar TL yatırım ile. Ama bunları daha da arttırmamız gerekiyor. İşte bu 32 müjde de bu seneye ait müjdeler. İnşallah biz bu sene Çanakkale’de ve her ilçesinde fırtına gibi eseceğiz inşallah. Vatandaşlarımıza güzel hizmetler yapmanın da bahtiyarlığını yaşayacağız” dedi.

Yarımadada inceleme
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve beraberindekiler Gelibolu ziyaretinin ardından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geçti. İlk olarak Kilye Koyu’nda bulunan Ana Tanıtım Merkezi’ne giden Bakan Eroğlu burada düzenlediği basın toplantısında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında ağaçlandırma seferberliğini başlattıklarını belirterek; “Burası adeta cennet bahçelerinden bir bahçe gibi olacak. Şehitlerimizin mekanları cennet bahçelerinden bir bahçe gibi olacak. Bölgeye bahar aylarında rengarenk çiçek açan ağaç ve çalı gruplarından oluşan toplam 558 bin 390 adet ağaç dikilecek. Bu dikilecek olan fidanlar sadece Gelibolu Yarımadası için. İl genelindeki toplam sayısı ise 850 bin adet fidan olacak. Bunlar arasında arguvan, süs eriği, süs kirazı, süs elması, oya ağacı, kırmızı çiçekli akasya, beyaz çiçekli akasya, iğde, yasemin, hanımeli, biberiye, Cezayir menekşesi gibi ağaçlar dikerek farklı zamanlarda farklı güzellikler meydana getirilecek. 2015 yılında bu ağaçlar bölgeye ayrı bir güzellik katacak. Ayrıca Çanakkale’de de bir ağaçlandırma seferberliği başlatmıştık. Son 10 yılda Çanakkale’de 778 bin dekar arazide çalışma yaptık ve takriben 41 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Çanakkale’nin her tarafını yeşillendireceğiz. Özellikle Tekirdağ’dan Eceabat’a gelen yol kenarını ağaçlandıracağız” dedi.

“100. Yıl bizim için çok önemli”
Bakan Eroğlu 2015 Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümü törenlerine de değinerek; “2015 yılı bizim için çok önemli, yani Çanakkale bir milletin var olma ve yok olma mücadelesini destanlaştırdığı bir nokta. Buranın, vatanımız ve milletimiz için çok ayrı bir önemi var. Bu yüzden 2015 yılını da çok coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi bu bölgede Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ni kurduk. Şehitliklerimizin büyük bir kısmı ihya edildi. Yapılacak çok çalışmalar var” diye konuştu.

“Yarımadayı ihya edeceğiz”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 2013 yılı içinde yapılacak çalışmalar ile ilgilide bilgi vererek; “Seddülbahir ve Alçıtepe bölgesinde yol iyileştirmesi. Ağaderesi Şehitliği Hastane ve Müzesi için etüt ve proje inşası, şehitliklerin düzenleme çalışmaları, Çanakkale Savaşları’na katılan birliklerimizin yürüyüş güzergah yollarının yapımı, siperlerin iyileştirmesi, Çanakkale Muharebeleri’nin kronolojik anlatımı ve gösteri merkezinin oluşturulması, Kocatepe ve Alçıtepe’ye manzara ve seyir terası yapımı, Seddülbahir kalesi restorasyonu ve tanıtım merkezi yapımı, Çamburnu ve Bigalı Kalesi restorasyon projesi. Ayrıca 100. yıl eğitim ve farkındalık materyallerinin hazırlanması, Şehitler Abidesi’nin merasim alanının düzenlenmesi ve Abide’nin ışıklandırılması. İtilaf devletleri tarafından yıkılan anıtların yeniden inşası. 100. yıl tanıtım merkezi yapımı. Kocadere’de çadırlı bir kamp alanı. Modern bir içme suyu arıtma tesisi yapacağız. Bir de Çanakkale destanı ormanı oluşturacağız. Bunlar 2014 yılına kadar bitecek. 29 Ekim 2014 saat 11.59’a kadar bütün bu işlerin bitirilmesi talimatını veriyorum. Hedef 29 Ekim 2014 saat 11.59. Bütün bu çalışmaların tamamı bu tarihte bitecek. Bu şehitlerimiz için ne yapsak azdır. Yapılacak işler son derece estetik olacak, zarif olacak. Şehitlerimiz için ne yapsak azdır” diye konuştu. Düzenlenen basın toplantısının ardından Bakan Veysel Eroğlu, ve beraberindekiler Kilye Koyu kendisi için hazırlanan erguvan ağacını toprağa dikti. Bakan Eroğlu, müsteşar ve bölge müdürlerinin de toprak atmasının ardından ağaca can suyunu vererek seferberliği başlattı.

“Şehitler Abidesinde yeni çalışma”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve beraberindekiler Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı inceleme gezisi çerçevesinde Şehitler Abidesine geçti. Burada Orman ve Su İşleri Bakanlığı III. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan’dan 18 Mart törenleri öncesi yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Eroğlu burada Vanlı bir aile ile de sohbet etme olanağı buldu. Bakan Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra Çanakkale Destanı Simülasyon Merkezini ziyaret ederek yarımada incelemelerini tamamladı.

Eroğlu’dan 32 müjde
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Çanakkale ziyaretlerine Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etmesiyle devam etti. Burada anı defterini imzalayan Bakan Eroğlu Çanakkale için yapacakları 32 proje müjdesi hakkında bilgi verdi. Eroğlu yaptığı konuşmada 32 proje ile 610 milyon TL’lik bir yatırım yapılacağını belirterek; “Bakanlığıma bağlı DSİ’ye ait 21 müjdemiz var. Bu işlerin toplam yatırım maliyeti 501 milyon 504 bin TL’dir .Bu müjdeler arasında 3 adet sulama tesisi, 1 adet iletim tüneli, 13 adet gölet ve sulama ve 4 adet dere ıslahı bulunuyor. Orman Genel Müdürlüğümüz bünyesinde ise 5 adet müjde ile geldik. Bunlar 2013 yılında 41 bin 230 dekar alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yapılarak 615 bin 500 adet fidan dikilecektir. Yine 2013 yılında Çanakkale’de 3 milyon 216 bin adet fidan üretimi yapılacaktır. 2013 yılında 300 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesis edilecektir. Ceviz eylem planı çerçevesinde 50 dekar alanda ceviz fidanı dikilecektir. 2013 yılında orman köylülerine 1 milyon 920 bin TL. kredi verilecektir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde ise 23 adet proje hayata geçirilecek. Gerçekleştirilecek projelerin toplam maliyeti 2013 yılı için 33 milyon, 2014 yılı için ise 63 milyon TL. olmak üzere toplam 99 milyon TL’dir. Yine müjdeler içinde Troya Tarihi milli Parkı içerisinde bulunan Yeniköy günü birlik kullanım alanının gelişim planı 2013 yılı içerisinde hazırlanacaktır. Ayazma pınarı tabiat parkının iyileştirilmesi maksadıyla giriş kapısı, anfi tiyatro onarımı ve çevre düzenlemesi yapılacaktır. 2013 yılında 5 adet tabiat parkı teklifi yapılarak yıl içerisinde tescil işlemleri yapılacaktır. Bunlar Korudağ, Kömür Limanı, Handere, Karacaören ve Abdiağa Tabiat parklarıdır. Son olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün müjdelerine baktığımızda Çanakkale havaalanına otomatik meteorolojik bilgi ölçüm ve raporlama sistemi kurulacaktır. Ayrıca Ayvacık, Bayramiç, Çan ve Lapseki’ye otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarımızın da kurulumu tamamlanacak” dedi. Konuşmaların ardından Vali Güngör Azim Tuna tarafından Bakan Eroğlu’na çeşitli hediyeler takdim edildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir