Orman Yangınlarında Kullanılacak Söndürme Helikopteri Çanakkale’de

03 Mayıs 2011

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de sezon boyunca kullanılacak söndürme helikopteri Dardanos mevkiindeki şehitlik bölgesinde konuşlandırıldı.

Çanakkale’de orman yangınları ile mücadelede yaklaşık 650 yangın işçisinin görev yapacağını belirten yetkililer, 10 dozer, 54 arazöz ve 8 treyler ile çalışmaların yapılacağını açıkladılar. Çanakkale ili genelinde 55 yangın kulesinin bulunduğunu da belirten yetkililer, 24 saat boyunca kulelerde bulunan nöbetçilerin gördükleri en ufak bir dumanı dahi ihbar ederek yangınlara anında müdahale etme imkanını sağladıklarını söylediler. 2010 yılında 14 orman yangınında 15 hektarlık alanın yandığını da belirten yetkililer, anında müdahalenin yanan alan miktarını azalttığını belirterek, “Bu miktarın azalmasının en önemli sebebi yangınların zamanında ihbar edilmesi ve buna anında müdahale edilmesi geliyor. Ayrıca vatandaşlarımızın orman yangınları konusunda bilinçlenmesi de bu miktarın azalmasında etkili oldu” dedi.

SÖNDÜRME HELİKOPTERİ GÖREVE HAZIR

Öte yandan orman yangınları ile mücadelede kullanılacak söndürme helikopterinin 1 Mayıs itibarıyla Çanakkale’ye geldiğini de belirten yetkililer, “4 kişilik yabancı uçuş ekibinin bulunduğu helikopterde bir de Orman mühendisi göreve yapacak. Beyaz Rusya’ya ait söndürme helikopteri 2,5 ton su atma kapasitesine sahip. Bu helikopterimiz Dardanos bölgesindeki şehitlik mevkiinde göreve hazır şekilde bekleyecek. Bunun dışında 5 söndürme uçağımız ise 1 Haziran?da ilimize gelerek havaalanımızda konuşlanacak. Amacımız 2011 yılında orman yangınlarının en az seviyede olmasını sağlamak. Tabi burada vatandaşlarımıza da büyük görev düşüyor. Vatandaşlarımızdan özellikle rüzgarlı günlerde ormanlık alanda ateş yakmamalarını ve gördükleri en küçük dumanı dahi anında ücretsiz olan 177 numaralı orman yangın ihbar telefonuna bildirmelerini istiyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir