Ortak Mesaj: “Cinsiyet Eşitliği İstiyoruz”

08 Mart 2015

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği (ÇASEMDER), Türk Anneler Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yardım Sevenler Derneği, Türk Kadınlar Birliği, ELDER, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi, Girişimci İş Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları katıldı. Törende Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

“Onuru ve yaşamı için mücadele eden tüm kadınlara selam olsun!Şiddet nedeniyle Özgecan ve yitirdiğimiz tüm kadınlarımızı, tüm can’larımızı, gençlerimizi saygıyla anıyoruz!” sözleriyle konuşmasına başlayan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal; “Bugün 2015’in 8 Mart’ı. 8 Mart’lar 1857 yılında başlayan, kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği için can verdikleri mücadelenin tarihidir, simgesidir.Emperyalizme karşı verilen Kurtuluş Savaşı’na bağımsız özgür, laik, demokratik ülke mücadelesinde kadınlar ellerine silah alıp savaşa katıldı. Cephe gerisinde hizmet verdi. Dernekler kurdu. Basın faaliyetlerinde bulundu. Mitingler düzenledi.Binlerce kadın “Ya istiklal Ya Ölüm” diyerek genç- yaşlı-çocuk ve Mehmetçikle birlikte kanla- acı ile gözyaşı ile azim ile inanç ile iman ile onur ile istiklaline kavuştu. Ve o kadınlar bugün sahip olduğumuz haklarımız, kazanımlarımız için can verdi. Cumhuriyetimizin yolunu aydınlattı. Bu eşsiz mücadelenin üstüne, Atatürk yaptığı reformlarla, kadın devrimini gerçekleştirdi. Çünkü Cumhuriyetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitliği yatar.Tıpkı bundan asırlarca önce 8 Mart 1857 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği için can veren kadınlar gibi. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, dünyada ve ülkemizde yolumuzu aydınlatan, emek mücadelesi veren kadınlarımızı da minnet ve şükranla anıyoruz.8 Mart Dünya Kadınlar Gününde,dünyanın tüm kadınlarını;Hiçbir düşüncenin,Hiçbir uygulamanın,Kadınları ezmesine,Yok saymasına,Canların katledilmesine, İzin vermeyeceğimizi, Bir kez daha bütün DÜNYA DUYSUN diyoruz!” dedi.

Çanakkale Baro Kadın Komisyonu adına konuşma yapan Avukat Güneş Pehlivan; “Kadınların yaşamın tüm alanlarında maruz kaldıkları ortak ezilmişlikle savaşımını simgeleyen bugünde kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik her türlü şiddete son verilmesi taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar yaptığı konuşmada; “Bugün, kadınların şu an sahip olduğu, hakları nasıl elde ettiklerinin farkına varmak için var. 8 Mart itaatkar anneler, edepli kızlar için değil, aslında tüm bunları yıkmak için var. Kadınların kıyımına ve şiddetine dur demek için var. Bugün sokaklarda yürüyen, örgütlenen kadınların taleplerini duymak için ve eve mahkum bırakılmış kadınların sessiz çığlıklarını duymak için var. Bugün bir daha Özgecan’lar ölmesin diye var. Bugün giderek kayıt dışı hale getirilen emeği sömürülen kadınların emeklerine sahip çıkmak için var. Ben bir kadın olarak buradan geleceğe sesleniyorum; Bizler pozitif ayrımcılık istemiyoruz. Bizler toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz. Kadının, erkek gibi iş dünyasında, siyasette, kamuda, yaşamın her yerinde eşit şekilde var olmasını istiyoruz. Bizler kadına şiddet, kadın ölümleri, kadının eğitimsizleştirilmesi, çalışma hayatındaki tüm engellerin bir kadın sorunu olarak değil bir insanlık sorunu olarak algılanmasını istiyoruz. Çözümü için uzak arayışlara akademik çalışmalara ihtiyaç yoktur. Evrensel değerlere bakmak yeterlidir. Başka söze gerek yoktur” dedi.

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Zübeyde Hanım büstüne çiçek sunuldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir