Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
‘Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girişi’ Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

‘Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girişi’ Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği’nin periyodik olarak devam devam ettireceği belirtilen “Çanakkale Söyleşileri” etkinliğinin startı, Çanakkale Savaşları’nda ilk şehitlerin verildiği tarihin yıldönümü olan 3 Kasım tarihinde Dernek başkanı Kenan Çelik’in anlatımıyla verildi.

Yoğun katılımın yaşandığı programa Prof. Dr. Osman Demircan, Doç. Dr. Salih Zeki Genç, Çanakkale Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce gibi isimlerin yanında akademisyenlerden öğrencilere, alan kılavuzlarından kokartlı rehberlere kadar birçok dinleyici katıldı.

“Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girişi” temalı konuşma yapan Dernek Başkanı Kenan Çelik, birçok bilgiyi etkinliğe katılanlara aktardı. Başkan Çelik konuşmasında; 29 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayarak Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesine neden olan Goben ve Breslau (ki bu gemiler daha sonra Yavuz ve Midilli isimlerini almışlardır) nezaretinde Osmanlı Donanmasının aslında etkili bir bombardıman yapamadığını çünkü Rus topçusunun ateşi karşısında kayıp vermemek için geri çekildikleri ancak fazla hasara neden olamayan bombardımanın Osmanlı Devleti’ni savaşın içine çekmeye yettiğini belirtti. Akabinde çeşitli ülkelerden bilim insanlarının görüşlerine değinen Çelik, bazı bilim insanlarının I. Dünya Savaşı’nın başlangıcını Balkan Harbine dayandırdığını söyledi. Çelik sözlerine şöyle devam etti;

“Sonrasında ise Almanya’nın sanayileşmesiyle Pazar arayışına girmesinin Avrupa’daki gerilimi arttırdığı ve Fransız Devrimi ile başlayan milliyetçik akımlarının yarattığı etkiler ile savaşın çıkacağını bütün devletler zaten biliyordu ve hazırlıklarını ona göre yapıyorlardı. Ancak müttefik kuvvetlerinin Çanakkale önünde yaşadığı yenilginin tarafsızlığını koruyan Balkan Devletlerinin Alman bloğuna kaymasına neden oldu ve böylelikle savaşın uzamasında Çanakkale’deki zaferimizin etkisi oldu”

Dernek başkan yardımcısı emekli Albay M. Haluk Çağlar ise yaptığı açıklamada; “Dernek olarak ilk etkinliğimizi geniş bir katılımla gerçekleştirmenin mutluluğunu yazışıyoruz. Bu konuyla ilgilenen insanların gösterdiği teveccüh bizleri çalışma konusunda daha da gayretlendirdi. ‘Çanakkale Söyleşileri’ etkinliğimizi devam ettireceğimiz gibi farklı alanlarda çalışmaların hazırlıklarını devam ettirmekteyiz. Çalışmalarımız tamamen şekillendiğinde bunları öncelikle siz değerli basın mensupları aracılığıyla ve sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla duyuracağız” dedi.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir