‘Otizm ve Kaynaştırma’ Konulu Konferans Düzenlendi

23 Nisan 2013

Divit Kitapevi sponsorluğunda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Özel Eğitim Topluluğu ile ÇOMÜ Çocuklar Evi ve ÇOMÜ Çocuk Kulübü İşbirliğinde düzenlenen “Otizm ve Kaynaştırma” konulu konferans gerçekleşti.

ÇOMÜ Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, Çocuklar Evi Kreş ve Anaokulu Müdürü Derya Deniz çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansın konuşmacısı Doç. Dr. Yeşim Fazlıoğlu konferans öncesi Çocuklar Evi ve ÇOMÜ Kütüphanesi’ni gezdi. ÇOMÜ Kütüphanesi’nden çok etkilendiğini ve gurur duyduğunu belirten Fazlıoğlu; “Her Üniversite’nin böyle bir değere sahip olması gerekiyor” dedi.

Konferansta otizmi ve belirtilerini anlatan Fazlıoğlu şunları aktardı; “Engelli çocuklarla çalışırken en büyük amacımız onları normale yaklaştırmak ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak. Otizm yaşam boyu süren bir bozukluktur. Bu bozukluk sosyalleşmeyi değil, iletişim becerilerini etkiliyor ve erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 4 kat daha fazla görülüyor.”

Otizm için erken eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayan Fazlıoğlu; “Çocuklarımızdaki eksiklikleri erkenden fark eder ve bu eksiklikleri eğiterek, öğreterek gidermeye çalışırsak büyük oranda başarılı olabiliriz” dedi.

Konferans sonunda konuşmacı Doç. Dr. Yeşim Fazlıoğlu kitaplarını imzaladı. Konferansa katılanlara katılım belgeleri takdim edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir