“Otizm ve Spor” Konferansı ve Atölye Çalışması Düzenlendi

04 Mayıs 2012

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda Çanakkale Kent Konseyi, Engelliler Meclisi, Çanakkale Otizmle Mücadele Derneği ve Engelli Bireyler için Fiziksel Aktivite Derneği işbirliği ile “Otizm ve Spor” isimli bir konferans ve atölye çalışması düzenlendi.

Konferansa Otizmli çocuğu olan aileler, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri ve Okulöncesi Öğretmenliği öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler. Konuşmacı olarak davet edilen Dr. Mehmet Ata Öztürk’ün sunumu sırasında salonda bulunan otizmli çocuklar zaman zaman sahneye çıkarak programa eşlik ettiler.

Dr. Öztürk, sporun otizmli çocukların davranış problemlerini azaltmada önemli bir etkisi olduğunu vurgulayarak örnek çalışmalardan oluşan video filmler sundu. Sabah oturumunda otizm ile ilgili genel olarak bilgi alan katılımcılar, öğleden sonra Otizmli çocuklarda kuralların ve becerilerin öğretiminde kullanılmak üzere resimli kartlardan oluşan öğretim materyalleri hazırladılar. “Dur”, “dinle”, “sesiz ol” gibi sosyal kurallar ve top atma, koşu, tünelin içinden geçme gibi motor becerilerinin öğretiminde kullanılacak kartlar, daha sonra tüm katılımcılara tanıtıldı. Oturumun üçüncü ve son bölümünde ise otizmli çocuklara uygun fiziksel aktivite ortamı hazırlandı ve uygulamalar yapıldı. Aileler de çocuklarının aktiviteye katılımlarını gururla izlediler.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir