Pardus ile ÇOMÜ Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

22 Şubat 2010

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen Linux temelli, özgür yazılım Pardus, Türkiye’de özgür yazılım kültürünün en gelişmiş olduğu fakültelerden biri olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü?nü bünyesinde bulunduran Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü imzaladı.

Ülkemizde yürütülen en büyük özgür yazılım projesi olan Pardus,
üniversitelerle yaptığı ortak çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Özgür yazılım kültürünün yaygınlaştırılması ve tarafların işbirliğinin artırılması amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile TÜBİTAK UEKAE arasında bir protokol imzalandı.

18 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe giren protokol kapsamında ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü?nde yer alan bir ekip, Pardus’un 2010 yılının ikinci yarısında yayınlanacak olan ve KOBİ’lerden kurumsal işletmelere kadar geniş bir kitleye hitap etmesi amaçlanan Pardus Kurumsal 2 Geliştirici Sürümü?nü 64 bit sistem mimarisine port etme işine resmen başladı.

Pardus Proje Yöneticisi Dr. Erkan Tekman, proje olarak işbirliği protokolü hakkında son derece memnun ve heyecanlı olduklarını dile getirerek, ?Pardus projesinin kapıları, üniversitelere sonuna kadar açıktır. Bu tip işbirliklerinin ülkemizdeki özgür yazılım kültürüne ve ekosistemine önemli katkılar yapacağına inanmaktayız? dedi.

Gelecek dönemde çok daha fazla sayıda üniversite ile benzer çalışmalar yapmak istediklerini sözlerine ekleyen Tekman, ülkemizde özgür yazılıma yaptıkları katkılar ve önemli işbirlikleri dolayısıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali AKDEMİR de 64 bit proje çalışmasından ve
TÜBİTAK ile işbirliği yapmaktan son derece memnun olduklarını ve gelecekte de iki kurumun yapacağı yeni çalışmalar için bu protokolün ilk adım olduğunu söyledi. Akdemir, sözlerine Pardus ve özgür yazılımla ilgili tüm ÇOMÜ projelerine idare olarak her türlü desteği sağlayacağını söyleyerek devam etti.

Çalışmaları kısa bir süre önce başlayan proje kapsamında ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Dr. Necdet Yücel tarafından kurulan ekip, bir sürüm takvimi oluşturdu. Projenin ilk ürünü ise geçtiğimiz günlerde geliştirici camiası ile paylaşılan alfa sürümü oldu. Bir deneme sürümü olmasına rağmen alfa sürümü, ÇOMÜ bünyesinde yer alan ekibin hevesi ve aldıkları yolu göstermesi bakımından son derece büyük önem taşıyor. Tamamı son sınıf öğrencilerinden oluşan ekip, sürüm takvimine ayak uydurmak için büyük bir çaba gösteriyor.

Protokolün resmen imzalandığı 18 Şubat tarihinde üniversitede bir
atölye çalışması düzenleyen Pardus projesi, hem sürümü port eden ekip hem de bilgisayar mühendisliği bölümünün diğer öğrencileri ile yakından çalışma fırsatı buldu. İki gün süren etkinlikte Pardus geliştiricileri atölye çalışmalarında sürümün devamlılığı ve kararlılığının sağlanması için tecrübelerini ÇOMÜ ekibi ile paylaşma fırsatını buldu.

Üniversitelerde özgür yazılım ruhunun ve felsefesinin yaygınlaşması açısından da son derece önemli olan projenin ilk kararlı ürününü 2010 yılı baharında vermesi planlanıyor.

[Kaynak: Türk İnternet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir