Parion Antik Kenti’nde Kalorifer Sistemi Kullanılmış

13 Temmuz 2009

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti’ndeki Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip villanın, kalorifere benzeyen bir sistemle ısıtıldığı bildirildi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, 2006 yılında antik tiyatro sahnesinin karşısında yapılan kazı çalışmalarında kalıntıları ortaya çıkarılan iç avlunun, revaklı bir “Roma Villası”na ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Binanın yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edildiğine işaret eden Başaran, “Bu villa, Roma döneminin gösterişli hayatını yansıtan bir mimari yapıya sahip” dedi.

Villanın avlusunun sütunlarla çevrili olduğunu, şu anki çalışmalarda ise avlunun etrafını açtıklarını ifade eden Başaran, “Böylelikle yapının planını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Buradaki mimari ögeler, villada çok lüks bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu da Parion’un ne kadar zengin bir kültürel değere sahip olduğunu ifade ediyor. Villa geniş bir alana yayılıyor. Hemen antik tiyatronun karşısında inşa edilmesi ise burada çok önemli bir kişinin ikamet ettiğini gösteriyor” diye konuştu.

Villanın yapımında kullanılan malzemelerin hepsinin birinci sınıf, kaliteli mermer ve taşlardan yapıldığını vurgulayan Başaran, yapının merkezinde bir havuz, havuzun etrafında ise sütunlar bulunduğunu belirtti.

“Yapının en önemli özelliği ısıtma sistemi”

Prof. Dr. Cevat Başaran, bu yapının en önemli özelliğinin ısıtma sistemi olduğunu vurguladı.

Sistem hakkında bilgi veren Başaran, “Bu ısıtma sisteminde, ateşin yandığı bir merkez var. Burada ısıtılan su ya da ortaya çıkan buhar, duvar ve zemine yerleştirilen kanallar yardımıyla binanın içinde sürekli devir daim yaparak, sıcaklığın belirli bir oranda tutulmasını sağlıyor. Bu sistem, günümüzdeki kalorifer sisteminin ilk örnekleri arasındadır” dedi.

Başaran, villanın bazı yerlerinin yoğun tahribat sonucu kullanılamaz hale geldiğini kaydetti.

[Haber Kaynağı: CNN Turk]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir