Parion Antik Kenti’nin Güneş Özlemi Bitiyor

14 Temmuz 2010

Adını Paris’ten alan Parion Antik Kenti’nin binlerce yıllık güneş özlemi bitiyor…

Çanakkale’nin Biga İlçesi Kemer Köyünde bu yıl altıncısı yapılan antik Parion kazılarında güzel gelişmeler yaşanıyor. Kazı sponsorluğu İÇDAŞ tarafından yapılan kazılarda ortaya yeni çıkarılan buluntularla tarihin sayfaları aydınlanırken, ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak bir antik kent gün ışığına kavuşuyor.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji bölüm Başkanlığınca yürütülen kazılarda sponsor firma İÇDAŞ tarafından yapılan Parion Kazı Evi, 13 Temmuz 2010 Salı günü törenle açıldı.

Törene Biga Kaymakamı Bahir Altunkaya, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan ve İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’in yanı sıra Çanakkale Arkeoloji dünyasından birçok ilgili ve halkta katıldı.

Törende söz alan Kazı Başkanı Prof.Dr. Cevat Başaran Parion’un binlerce yıllık güneşe özleminin bu kazılarla biteceğini belirtti.

Biga Kaymakamı Bahir Altunkaya, Müze Müdürü Ömer Özden ve diğer konuşmacılar: “İÇDAŞ?ın yatırımlarıyla bölgemiz sınai gelişimi yaşadı. Sınai gelişim beraberinde, Biga ve Kemer?de yapılan okullar, 270 öğrencimize başarı bursuyla eğitimde gelişimi getirdi. Karabiga Yelken okulu ve amatör kulüplere yapılan katkılarla sportif gelişimi yaşıyoruz.Bölgede yapılan örnek besi çiftliği ve meyve bahçeleri, çevre köylere yapılan katkılarla zirai ve sosyal gelişimde anlamlı bir gelişim içinde ve bugün Parion kazı evi açılışıyla Parion kazıları çağdaş koşullarda yapılma gelişiminde.” dediler.

Yapılan konuşmaların ardından kazı evinin açılışı gerçekleştirdi.Kazı evini beğeniyle inceleyen yetkililer 100 kişinin konaklayarak çalışma olanağına sahip olacağı bu modern Kazı Evi’nin Parion kazıları için önemli bir kazanım olduğunu belirttiler.daha sonra Parion?da bu yıl ortaya çıkarılan Odeon açması ile Anfi tiyatro ve roma villa kazısını gezerek kazı yetkililerinden bilgi alan misafirler, bu kazılara verdiği destekten dolayı İÇDAŞ genel Müdürü Bülend Engin?e teşekkür ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir