Parion Tarihi Yeniden Yazılıyor

Parion Tarihi Yeniden Yazılıyor
23 Temmuz 2012

Çanakkale, Biga’ya bağlı Kemer Köyü’nde İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda yapılan antik Parion Kenti kazılarında, 8. Sezon çalışmaları sürdürülürken, bazı önemli konular da araştırılıyor. Antik Parion Kenti kazıları tarihi aydınlatmaya devam ediyor.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi adına; Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın kazı başkanlığında gerçekleştirilen çalışmalar sırasında, geçtiğimiz günlerde bulunan Artemis heykeliyle gündeme gelen antik kentin çeşitli yerlerinde kazılar yapılıyor.

Çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer “Bu kazılar sırasında kentin, “Yamaç Yapısı” olarak anılan bölgesinde devşirme taşlardan oluşturulan duvar içerisinde bir yazıt parçasına rastlandı. Doç. Dr. Vedat Keleş ve Yrd. Doç. Dr. Şengül D. Ful’un yaptığı incelemede, 2 satırlık yazıt üzerinde geçen “Arkhebios oğlu Iphiades” isminin, antik kaynaklarda adı geçen ve Parion’a askeri sefer düzenleyen Abydoslu bir komutan olabileceği düşünülüyor. Olasılıkla M.Ö. 4.-3. Yüzyıla ait yazıtın ayrıntılı incelemesi sürdürülürken; Parion antik kentinin bulunduğu Biga’nın Kemer Köyü, erken Türk yerleşim tarihi de araştırılıyor. Parion gönüllüsü Hattat Reşat Karabıyık ve kazı ekibi üyesi Sanat Tarihçisi Elif Keleş’in, Kemer Köyü camisi haziresinde ve Köy mezarlığında yaptığı çalışmalar, Osmanlı Dönemi Kemer Köyü erken Türk yerleşim tarihinin aydınlatılmasını amaçlıyor. Bu çalışmalar sırasında çeşitli boyutlardaki mezar taşları tek tek fotoğraflanıp, yazıtları çözülerek kayıt altına alınıyor. Bu mezar taşları üzerinde rastlanan bazı isimler, Kemer Köyü tarihinin aydınlatılması açısından önem taşıyor. İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda sürdürülen Parion kazıları sırasında yapılan bu çalışmalarla, adını köyün girişinde yer alan antik Roma su kemerinden alan Kemer Köyü’nün yakın geçmişi de aydınlatılmaya çalışılıyor. Önceleri küçük bir yerleşim olan ve ilk 1276’da kurulduğu bilinen bugünkü Kemer Köyü, eski bir Rum Köyü’dür ve 1925 yılındaki nüfus değişimiyle, Yunanistan’ın Selanik, Dedeağaç ve Vardar kentlerinden getirilen muhacirler köye yerleştirilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir