Parmak İkiz Bebekler Hayata Tutundu

Parmak İkiz Bebekler Hayata Tutundu
01 Aralık 2008

Bursa’da 790 ve 903 gram olarak dünyaya gelen Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan Aynur (40) ve İsmail Sümer (43) çiftinin parmak bebekleri, 60 günlük yoğun tedavinin ardından hayata tutundu. Annelerini emmeye başlayan ikiz bebekler taburcu edildi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan Aynur (40) ve İsmail Sümer (43) çiftinin 20 yıllık bebek özleminden sonra Acıbadem Bursa Hastanesi’nde kavuştuğu ikizlere İlayda Çiğdem ve Dilara Didem adı verildi.
Bebek sahibi olabilmek için son 3 yıldan beri tüp bebek yöntemini deneyen 20 yıllık evli çift, beşinci denemelerinde mutlu haberi aldı. Ultrason çektirmek üzere Biga’dan Bursa’ya gelen Aynur Sümer, düşük tehlikesi olduğunu öğrenince özel kontrol altında doğumu beklemeye başladı. Ambulansla hastaneye gelen anne adayı, 26 hafta 5 günlük ikiz bebeklerini sezaryenle dünyaya getirdi. 790 ve 903 gram ağırlıktaki ikizler, doğumun ardından yoğun bakıma alınarak küvezde solunum cihazına bağlandı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Harmancı, kilo ve boyları çok düşük olan bebeklerin ciddi bir solunum desteğine ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Bebekler 10 gün solunum cihazına bağlı olarak yaşadı. 50 gündür de yoğun bakımda beslenmelerini midelerine yerleştirilen özel bir hortum aracılığıyla sağladık. 10 gündür de anne sütü emmeye başladılar” dedi.

Halen her iki bebeğin de yaklaşık 1 kilo 800 grama yaklaştıklarını anlatan Dr. Ramazan Harmancı, şunları söyledi: “Bu tür bebekler doğumdan sonra beyinde hasar, görme, işitme kayıpları, kalp, böbrek sorunları ile karşılaşabiliyor. Her iki bebekte de şu ana kadar böyle bir bulguya rastlamadık. Herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Ama bundan sonraki süreç önemli. Özellikle prematüre bebekler çok sık rahatsızlık geçirebilir, akciğer enfeksiyonları, görme ve işitme ile ilgili problemlerle karşılaşabilir. Bu nedenle yakın takip altına alınmalı, aşılarına önem verilmeli.”

Biga ilçesinde eşi ile beraber öğrenci yurdu işletmeciliği yapan Aynur Sümer, çok mutlu olduğunu söyledi. Uzun yıllardan beri bebek özlemi duyduklarını ifade eden Sümer “Son olarak tüp bebek yöntemi denedik. İnanılmaz bir tecrübe yaşadık. Artık yavrularımı kucağıma alabiliyorum” dedi. Aynur Sümer, bebeklerini kucağına alarak hastaneden taburcu oldu.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir