Permakültür Çanakkale, “Balkon Bahçeciliği Atölyesi” Düzenliyor

06 Mayıs 2013

Permakültür Çanakkale grubu, İlknur Urkun ile Timuçin Şahin’in eğitmenliğinde “Balkon Bahçeciliği Atölyesi” düzenliyor.

Çanakkale ve ilçelerinde çeşitli sosyal ve mesleki çevrelerden insanları permakültür çerçevesinde bir araya getirmeyi ve tarım, su, mimari, kırsal/kentsel tasarım, ekoloji, enerji, tohum, sağlık, halk bilimi, toplum dinamikleri gibi konularda eğitim, destek, atölye çalışması, paylaşım ve gezi-gözlem etkinlikleri gerçekleştirmeyi amaçlayan bir grup, Permakültür Çanakkale grubu. Düzenledikleri etkinliklerden bir tanesi de 09 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek olan ‘Balkon Bahçeciliği Atölyesi’.

Balkon Bahçeciliği nedir?
Şehirde yaşayan insanların toprakla, doğal gıdayla bağını yeniden kurmasına yardımcı olan Balkon Bahçeciliği, insanların balkonlarında/teraslarında yetiştirdikleri doğal aromatik ve yenilebilir bitkiler yoluyla sofralarına katkı yaparken; yedikleri gıdaların nereden geldiğini hatırlatmayı, geleneksel tohumu ve gıdayı korumayı, yaşatmayı amaçlıyor.

09 Mayıs 2013 Perşembe günü Saat 14.00’te, Pan Görsel Kültür Atölyesi’nde gerçekleşecek olan ‘Balkon Bahçeciliği Atölyesi’yle ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

Katılımcılarla birlikte tasarımın ve uygulamanın yapılacağı balkon bahçeciliği atölyesinde tohumlarımızı, fidelerimizi ve bilgilerimizi paylaşacak, küçük alanlarda gıda üretiminin püf noktalarını öğreneceğiz.
Gelirken yanınızda çiçek ya da yenilebilir bitki fideleri getirebilirsiniz. Tasarımı gelen bitki çeşitlerine göre yapacağız. Aynı zamanda geri dönüşüm, yeniden kullanım uygulamalarına da yer vereceğiz. Elinizde saksı olarak kullanılabilecek malzemeler varsa onları da getirebilirsiniz.

Atölye Programı
14:00 – 15:00 Tanışma, Balkon Bahçeciliği sunumu, elimizdeki fideler ve tohumlara göre katılımcılarla birlikte balkon tasarımının yapılması.
15:00 – 17:00 Yapılan tasarımın uygulanması
17:00 – 18:00 Etiketleme

Saat Kulesi Meydanı’ndan etkinliğin düzenleneceği Pan Görsel Kültür Atölyesi’ne ulaşım için iki ayrı güzergah çıkardık, buyrun:
http://goo.gl/maps/Y7Y2w
http://goo.gl/maps/7lLJ6
Adres ise Kemalpaşa Mah. Mersin Dede Sk, No:4 ÇANAKKALE.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir