Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Çanakkale’de

22 Ekim 2008

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, gelecekte doğalgaz sektörünün tamamen özelleştirilmesinin ve BOTAŞ’ın piyasa payının yüzde 20’ye indirilmesinin düşünüldüğünü belirterek, “O anlamda şirketin 3’e bölünüp, 2’sinin satılması planlanıyor. Tüm bu politikaların gözden geçirilmesi gerekiyor. Aksi halde Türkiye küresel krizden çok derin etkilenecek” dedi.

Yarın düzenlenecek olan Petrol-İş Sendikasının 26. dönem 3. Olağan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılmak için Çanakkale’ye gelen Mustafa Öztaşkın, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Türkiye’de bazı çevrelerin her şeyin serbest piyasaya bırakılacağını bunun ardından da piyasanın kendi kuralları çerçevesinde her şeyi düzenleneceğinin söylendiğini belirten Öztaşkın, “Ama gördük ki işler öyle olmuyor. Dünyada, özelleştirmelere olan karşılığı haklı çıkaracak önemli gelişmeler var. Daha önce özelleştirilen, stratejik öneme sahip kamu kuruluşlarının durumu en kısa sürede yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Türkiye’de özelleştirmeler tamamen durdurulmalı. Ziraat ve Halk bankalarının özelleştirilmesi durumu kesinlikle gündeme dahi getirilmemeli” diye konuştu.

Öztaşkın, özelleştirmeler konusunda enerji sektöründe de bazı hareketlenmeler olduğunu belirterek, “Bunlar da en kısa sürede durdurulmalıdır. Gelecekte doğalgaz sektörünün tamamen özelleştirilmesi ve BOTAŞ’ın piyasa payının yüzde 20’ye indirilmesi düşünülüyor. O anlamda şirketin 3’e bölünüp, 2’sinin satılması planlanıyor. Bütün bu politikaların gözden geçirilmesi gerekiyor. Aksi halde Türkiye küresel krizden çok derin etkilenecek” dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir