Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Katıldığı Söyleşi Büyük İlgi Gördü

20 Ekim 2014

Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ve ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olduğu söyleşi büyük ilgi gördü.

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi ünlü tarihçi Ortaylı’nın, Çanakkale’deki programını Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale 2015 – 100’ncü Yıl Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş ile birlikte 2 bine yakın öğrenci izledi.

Saatler öncesinden bin 300 koltuk kapasiteli İçdaş Kongre ve Fuar Merkezi’ni dolduran öğrenciler yer kalmayınca, merdiven aralarına oturdu ya da ayakta izlemek zorunda kaldı.

Salona gelişiyle büyük bir alkış kopan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı söyleşide 1’nci Dünya Savaşı ve Çanakkale’yi anlattı. Bu savaşın Türkiye’nin çok aktif olarak katıldığı bir kaos olduğunu kaydeden Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Savaşçı bir millet olmamıza rağmen, tarihte hiç bu kadar geniş bir seferberlik ve asker sayısıyla yüklü bir ordu çıkarmamıştık. Türkler hiçbir zaman tarihlerinde 1 milyonu aşkın asker toplamadılar. Bu 1’nci Cihan Savaşı’nın bir gerçeğidir; kalabalık sayıda ordular meydana getirmek. Zaten 20’nci yüzyılı bir kaosa çeviren de budur. Bu ordular her yerde büyük kayıplar verdiler. 1915’te Türkiye Çanakkale’de sadece o zamanki vatanını ve başkentini değil, bugünkü Türkiye’yi yani gelecek Türkiye’nin namusunu kurtarmıştır. Bu çok önemlidir” dedi.


ÖZACAR’DAN ORTAYLI’YA DAVET
Diğer yandan program sonrasında ünlü tarihçi ile bir araya gelen Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Ortaylı’yı Gelibolu’ya davet ederek, “Gelibolu Belediyesi olarak 100.yıl etkinlikleri kapsamında bir dizi programlar planlıyoruz. Sizleri de önümüzdeki yıl Gelibolu’da misafir büyük onur duyacağız” ifadesini kullandı. Gelibolu’ya davet edilmesine teşekkür eden Ortaylı da, bu davete yanıtını en kısa sürede bildireceğini söyledi.

[Kaynak: gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir