Prof. Dr. Mehmet İsmail’in Romanı Almanya’da Yayımlandı

Prof. Dr. Mehmet İsmail’in Romanı Almanya’da Yayımlandı
18 Ocak 2021

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail’in kitabı, Almanya’nın ünlü yayınevlerinden Amazon Yayınevi tarafından yayınlandı.

ÇOMÜ’den yapılan açıklamada; “ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail daha çok şair olarak tanınıyor olsa da son yıllarda yazmış olduğu nesir eserleriyle de adından söz ettirmekte ve edebiyat çevrelerinin beğenisini kazanmaktadır. Özellikle “İz” romanı büyük bir ilgi görmüştür. Önce Azerbaycan’da ve sonra da Türkiye’de yayımlanan roman bu kez de Türkoloji uzmanı K. Hermann’ın tercümesiyle Almanya’nın ünlü yayınevlerinden Amazon Yayınevi tarafından yayımlanmıştır” denildi.

“TÜRK KAHRAMANLIK DESTANLARI” TÜRK DİLİNDE

Rus bilim adamı Viktor Maksimoviç Jirmunskiy’nin dünya bilim çevrelerinde ün kazanan ve birçok dünya dillerine aktarılan Tyurkskiy Geroiçeskiy Epos (Türk Kahramanlık Destanları) eseri, Türkiye’de günümüze kadar yalnız ismi duyulmuş, bilimsel çalışmalarda eserden yeterince istifade edilememiştir. Ve nihayet Türk Dil Kurumu ünlü Rus bilim adamı V. M. Jirmunskiy’nin bu önemli eserinin ilk iki bölümü, 2011 yılında okuyuculara sunulmuştur. (Çeviri: Prof. Dr. Mehmet İsmail ve Prof. Dr. Hülya Arslan Erol).

Eserin İdige ve Dede Korkut destanlarını içeren son üçüncü ve dördüncü bölümleri ise 2020 yılı biterken yine Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanmıştır. Türkoloji araştırmaları için önemli bir yere sahip olan bu kitabı ÇOMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail, Dr. Ayfer Aytaç ve ÇOMÜ eski öğretim üyesi Dr. Gülzar İsmayil Türkiye Türkçesine aktararak yayıma hazırlamışlardır.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir