Protein Hakkında Bilmeniz Gereken Bazı Önerilerimiz Var

Protein Hakkında Bilmeniz Gereken Bazı Önerilerimiz Var
27 Ocak 2012

SEVGİLİ OKUYUCULARIMIZ;
Proteinle beslenmenin önemini biliyor musunuz?
Vücudumuzun günlük protein ihtiyacı ne kadardır ?
İşte bu hafta sizlerle bunları konuşacağız.

Proteinler hücrelerimizin yapı taşıdır. Günlük almamız gereken kalorinin %10-35’i proteinlerden kaynaklanmalıdır.

Erişkinlerde günlük alınması gereken protein miktarı, yaklaşık kiloya 1 gramdır. En çok kullandığımız gıdaların protein içeriği nedir? 1 bardak sütte 8 gram, 3 parça köftede 21 gram, 1 bardak fasulyede 16 gram, 8 kaşık yoğurtta 11 gram protein vardır. Tabiki Hayvansal kaynaklı proteinlerle beslenirken dikkat edilmesi gereken, az yağlı ürünlerin tercih edilmesidir.

70 kilo bir erkekte kalori kaynağı 13.5 kilo olan yağ dokusudur (135.000 kalori). 54.000 kalori ise kas dokusunda protein olarak depolanmaktadır. Ancak bunun yarısı enerji elde etmek için kullanılır. Yeterli protein alınarak yağ ve karbonhidrat kısıtlamasıyla yapılan kilo kontrolü programlarında kişilerde tokluk hissi oluşur, zayıflarken aynı zamanda kas kütlesi korunmuş olur.

Herbalife Formül 1 (shake) bezelyeden elde edilen bitkisel proteinden yapılmaktadır. 250 ml. sütle 2 ölçü Formül 1 kullanıldığında 22 gram protein alınmaktadır. Bu da 1 öğünde alınması gereken protein miktarını karşılar. Günde 2 öğün shake içen kişiler yaklaşık 44 gram protein alır. Serbest öğünde alınan proteinle beraber günlük alınması gereken miktar kolaylıkla tamamlanır.

Tüm bu bilgiler ışığında Formül 1’in sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğunu bir kez daha tekrarlayalım.

Sağlıklı ve huzurlu bir 2012 dileğiyle…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir