Radyo Televizyon Ortak Anten Kulesinin Yapımı Ertelendi

30 Temmuz 2011

Türkiye’de ilk kez Çanakkale’de kurulacak 130 metre yüksekliğindeki radyo televizyon ortak anten kulesinin yapımının maliyet yüksekliği sebebiyle bir süreliğine ertelendiği açıklandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Ulaştırma Bakanlığı’nın desteği ile radar tepesine yapılacak 130 metre yükseklikteki ortak anten kulesinin yapımı ile ilgili ortak protokolün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımı ile geçtiğimiz yıl içerisinde imzalandığını belirterek, “Sayısal yayıncılığa geçişin önemli adım olan bu proje sayesinde daha kaliteli yayın iznelip dinlenebileceği gibi çevrenin korunması, kamu sağlığı ve güveni, kamusal kaynakların etkin kullanımı, şehir estetiği, yayıncıların teknik sorunlardan kurtulup yayın içeriğine yönelmesi de sağlanacaktı. Ancak maliyet yüksekliği sebebiyle bir süreliğine bu projenin yapımını askıya aldık. Şuan bu konuda beklemedeyiz” dedi.

2012 YILI SONUNDA HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYORDU
İl merkezinde çatılarda yer alan çanak antenlerin tarihe karışmasına sebep olan projeye göre 130 metre tepe yüksekliğine sahip olacak bu yerin betonarme kulesi ise 70 metre olacaktı. Üst bölümü 60 metrelik çelik konstrüksiyon olarak yapılacak kulenin çapı 15 metre olacak ve burada kapalı seyir terasının yanı sıra asansör dışında analog ve dijital yayınların şehre verileceği bir sistem, radyo TV ve GSM antenleri, valilik, belediye ve diğer sosyal toplum kuruluşlarına ait telsiz antenleri yer alacaktı. Ayrıca bu kule orman gözetleme sistemi olarak kullanılacağı gibi, meteorolojik durum ışıklandırılması da yapılarak havanın ertesi gün nasıl olacağı buradaki renklerle öğrenilebilecekti. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) yetkililerinin de destek verdiği radyo televizyon ortak anten kulesinin 2012 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyordu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir