“Rantsa, Evet Orada Yaşayan Vatandaşa Yaratıldı”

14 Aralık 2015

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun geçtiğimiz hafta Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi’ne ilişkin basına yaptığı açıklamalarda bölge halkını huzursuz edebilecek yanlış bilgiler verdiğini kaydederek, gerekli düzeltmeleri basın mensupları aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi kapsamında Çanakkale Belediyesi’nin projeden rant sağlayacağına ilişkin açıklamalarına yanıt veren Başkan Gökhan, proje hakkında bilgiler vererek konuşmasına başladı.

Kentsel dönüşümün son yılların önemli kavramlarından biri olduğuna değinen Başkan Gökhan, Türkiye’deki deprem gerçeği nedeniyle, depreme dayanıklı olmayan yapıların yenilenmesine ilişkin yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlattı. Başkan Gökhan, Çanakkale’de de iki tane uygulanmakta, iki tane de proje aşamasında çalışma olduğunu söyledi. Başkan Gökhan, somut proje olarak, Barbaros Mahallesi ve İsmetpaşa Mahallesi’nin bir bölümünde imar plan tadilatıyla iki katlı yapıların dört kata çıkarıldığını ve bölgedeki yapıların hızla iyileştirildiğini söyledi. Yine Barbaros Mahallesi’nde 54 Evler olarak bilinen bölgedeki konutların yenilendiğini belirten Başkan Gökhan, bunun dışında İsmetpaşa Mahallesi’nde Eski Sanayi Bölgesi Yenileme Projesi ve Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi’nin sürdürüldüğünü aktardı.

Sosyal Konutlar Bölgesindeki Çalışmalar 2013 Yılında Başladı

Başkan Gökhan, söz konusu Sosyal Konutlar Mevkiindeki hak sahipleriyle daha önceden görüşme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamalarından bölge sakinlerinin tedirgin olduğunu, böylelikle devreye Çanakkale Belediyesi’nin girdiğini kaydetti. Başkan Gökhan, bölgedeki çalışmaların 2013 yılında başladığını belirterek, Belediye Meclisince oybirliği ile alınan karar sonucunda bölgenin imar planı revizyonu yapıldığını hatırlattı.  Hak sahipleriyle farklı zamanlarda 4 adet toplantı düzenlendiğini, bu toplantılarda bölge yaşayanlarının talep ve önerilerin alındığını söyledi. Başkan Gökhan, bu toplantılar neticesinde belirlenen ilke kararları ile hak sahiplerinin teknik olarak mümkün olan en yakın yerden ve aynı metrekarede ev alması, mevcut hak sahiplerinin ilave bir para ödememesi ve proje tamamlanana kadar yasaların öngördüğü ölçüde kira yardımı yapılması konusunda ana çerçevenin belirlendiğini kaydetti.

Toplantılar sonrası proje yarışması sürecinden ve projelerin hak sahiplerinin değerlendirilmesine sunulduğundan bahseden Başkan Gökhan, neticede ortak kararla seçilen proje üzerinden çalışmaların yürütüldüğünü ve hak sahipleriyle birebir görüşmelerin başladığını söyledi.

Bölgede Çanakkale Belediyesi’nin de Mülkü Var

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi’nin toplam 108 bin metrekare proje alanı bulunduğunu belirten Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi’nin bu işe adım atmasının en büyük nedenlerinden birinin bu alanda Belediyenin 25 bin 200 metrekarelik (yüzde 24) tapulu mülkü bulunması olduğunu kaydetti. Çanakkale Belediyesi’nin bölgeden rant elde edeceğine ilişkin söylemin yanlış olduğuna dikkat çekerek konuşan Başkan Gökhan, “Bu alanın 25 bin 200 metrekaresi yani yüzde 24’ü Çanakkale Belediyesi adına tapuda kayıtlı mülktür. Zaten bu projeyi bizim yapabiliyor olmayı düşünmemizin nedeni de budur. Bu alanın dörtte biri Çanakkale Belediyesi’nin ise, bundan sonra kat artışlarıyla yola çıkarak, insanlara ek külfet getirmeksizin bu projeyi yapabiliriz diye ortaya çıktık” dedi. İstanbul’da Sulukule, Fikirtepe gibi bölgelerde rant adına kötü örnekler olduğunu belirten Başkan Gökhan, Çanakkale’de bunun olmayacağının altını çizerek, “Biz Fevzipaşa Mahallesinde sırf o rant olmasın diye konunun üstünde titizlikle duruyoruz. Aramızda anlayış farkı var. Biz tam tersi, oradaki insanlar mağdur ve rahatsız edilmeksizin bunu yapmaya çalışıyoruz ve hiçbir ilave katkı almıyoruz” diye konuştu.

Projede kat artışı ile birlikte yeşil alan kaybı olmadığı gibi ilave yeşil alanlar oluşturulduğuna dikkat çeken Başkan Gökhan, ada ortalarında 37 bin, ortak kamusal alanlarda da 32 bin metrekare olmak üzere toplamda yaklaşık 70 bin metrekarelik açık ve yeşil alan düzenlemesi bulunduğuna dikkat çekti. Başkan Gökhan, “Dolayısıyla burada yeşil alan kaybı olmadığı gibi ilave olarak hak sahiplerinden de yeşil alan terki söz konusu değil. Biz tabandaki yerleşimi küçülterek daha çok açık ve yeşil alan oluşturuyoruz. Binaları yükselterek tabandaki yeşil alanı artırdık” diye konuştu. Başkan Gökhan, proje tamamlandığında yeşil alanlar ile birlikte, 1536 dairelik konut alanı, 21 bin metrekarelik çarşı alanı bulunacağını, bölgedeki okul ve caminin de işlevine devam edeceğini sözlerine ekledi.

Görüşme Tutanakları, Vatandaşa Mükellefiyet Getirmiyor

Birebir görüşmelerde, hak sahiplerine sözleşme imzalatıldığı ve mağdur edildiği beyanatlarına da yanıt veren Başkan Gökhan, bu konuda da yanlış bilgilendirme olduğunu söyledi. Hak sahiplerini bağlayan bir sözleşmenin olmadığını belirten Başkan Gökhan, görüşmeler sonunda projeye onay veren hak sahiplerinin imzaladığı tutanağa ilişkin, “Bu metin, vatandaşı bağlayan, tutanağa, sözleşmeye aykırı hareket ederse herhangi bir tazminata hükmeden, hak kaybına sebebiyet veren bir metin değildir. Tam tersine belediyeyi bağlayan metindir. Vatandaşı çağırıp konuştuğumuz zaman, tamam diyen insanların imzaladığı bir tutanaktır. Vatandaşa mükellefiyet getirecek bir şey değildir, tam olarak karşılığı mutabakat metnidir.” diye konuştu.

Görüşmelerin Büyük Çoğunluğu Olumlu Geçiyor

Birebir görüşmelerin başladığı tarihten bu yana 300 kişiye randevu verildiğini kaydeden Başkan Gökhan, mazeretli olarak 33 kişinin görüşmeye katılmadığını, görüşme yapılan 267 hak sahibinden 196’sının (yüzde 73.4) projeyi onayladığını, 4 kişinin kabul etmediğini (yüzde 1,5), 67 kişinin (yüzde 25) ise farkını ödemek şartıyla farklı metrekarede veya mevkide daire almak istediğini veya herhangi bir sebepten dolayı ikinci bir görüşme talep ettiğini açıkladı.

“Projenin Yapılmasından Endişe Ediliyor”

Her aşaması katılımcı ve şeffaf bir şekilde, hak sahipleriyle görüşülerek ilerleyen bir proje hakkında neden bu tür spekülasyonların çıktığına ilişkin yorumunu dile getiren Başkan Gökhan, “Durup dururken bunun ranta bağlanmasının sebebi, herhalde projenin yapılmasından endişe ediliyor olabileceğidir. Seçimlerde avantaj ederler diye tereddüt ediliyor herhalde. Yoksa kimsenin mağdur edildiği yok. Rantsa, evet orada yaşayan vatandaşa yaratıldı. Konutlarının değeri arttı. Biz rantı kentliye yaparız” diye konuştu.

Çalışmalar Katılımcı ve Şeffaf…

“Biz yaptığımız her şeyi vatandaşa sorduk” diyerek rant kavramını şiddetle reddettiğini ve Çanakkale Belediyesi olarak böyle bir düşüncenin var olmayacağını herkesin bildiğini aktaran Başkan Gökhan, “Biz her şeyi şeffaf ve insanların bilgisi dahilinde yapıyoruz. Acele etmeden, sindirerek, görüşerek yapıyoruz” dedi.

İnsanların Güvenini Kazanmak Kolay Değil…

“Bizim onlardan beklediğimiz, Çevre Bakanlığının bu konudaki olanaklarından, kira yardımlarından kentlilerimizin yararlandırılması” diyen Başkan Gökhan, insanların kendisine olan güveninden de söz ederek, “Bizim yolumuza taş koymasınlar, insanları huzursuz etmesinler. İnsanlar, umutla, güvenle bizi bekliyorlar. Toplantılarda kentliler bana şunu söylediler; “Sana güveniyoruz Başkanım” dediler, benim için bu yeterlidir. Benim hiç kimseyi aldatmayacağımı, haklarını gasp etmeyeceğimi, kendi yandaşlarıma rant sağlamayacağımı insanlar biliyor ki, bu nedenle Belediye Başkanı seçiliyorum. Bunu sağlamak kolay değil” diyerek, Sosyal Konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşların da bu konuda huzursuz olmamasını, projenin tüm şeffaflığıyla devam etmekte olduğunu kaydetti.

Basın toplantısına katılan İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Özkan Vural da, hem projeyle hem de hak sahipleriyle gerçekleştirilen birebir görüşmeleri yakından takip ettiğini, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun açıklamalarının gerekli bilgi edinilmeden yapılmış, gerçek durumu yansıtmayan bir açıklama olduğunu belirterek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir