Rektör Laçiner: “Üniversitemiz Yükselişini Sürdürüyor”

24 Ağustos 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, 2011 yılı LYS sonuçlarına göre üniversitenin oldukça başarılı bir performans sergilediğini belirterek, “Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak ÇOMÜ’nün kontenjanlarının tamamına yakınının dolduğu gözlendi” dedi.

Rektör Laçiner, bu yılki sonuçlara bakıldığında en sevindirici noktalardan birinin ilçelerdeki meslek yüksek okullarının, bir iki istisna bölüm hariç, kontenjanlarının tam olarak doldurmuş olduğunu belirterek, “Çanakkale Meslek Yüksekokulu’nda, Çanakkale Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda, Biga Meslek Yüksekokulu’nda, Çan Meslek Yüksekokulu’nda, Ezine Meslek Yüksekokulu’nda, Gelibolu ve Gökçeada Meslek Yüksekokullarımızda bir tane dahi boş kontenjanımız bulunmamaktadır. Ayvacık’ta 9, Bayramiç’te 23, Ezine’de 4, Lapseki’de 22 ve Yenice’de de sadece 12 kontenjan boş kalmıştır. Bunların da ek kontenjanlarla dolması beklenmektedir. Eksik kalan bölümler üzerine çalışmalarımız devam etmektedir. Gelecek yıl bu bölümlerin cazip hale getirilmesi, yeni bölümler açılması için çalışmalar başlatılmıştır” dedi

“KONTENJAN SORUNUMUZ YOK”
Fakültelerde ise sadece Biyoloji İkinci Öğretim, Fizik ve Su Ürünleri bölümlerinde eksik kontenjan bulunduğunu belirten Rektör Laçiner, “Bu bölümlerdeki sorun tüm Türkiye’de, büyükşehirlerdeki üniversitelerde dahi bulunmaktadır. Bu nedenle YÖK ve diğer üniversiteler gibi bizler de bu bölümlerimizi cazip hale getirecek içerik ve isim değişiklikleri üzerinde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Fakat genel olarak ÇOMÜ’nün bu yıl kontenjan doldurmak gibi bir sorunu yoktur. Fakültelerimizin bazılarında puan düşmeleri var gibi görünse de (Tıp gibi) bu puan düşmesi neredeyse tüm üniversitelerde yaşanmıştır ve bunun nedeni yeni açılan bölümler, üniversiteler ve öğrencilerin başarı durumlarındaki değişmelerdir. Genel olarak bakıldığında üniversitemiz bölümlerinin ortalamanın üzerinde başarı gösterdikleri, pek çok bölümümüzün ilk 20’de yer aldığı, bazı bölümlerimizin ise ilk 30’da bulunduğu görülmektedir. Üniversite sayısının 170’e dayandığı düşünüldüğünde ÇOMÜ’nün yükselen bir grafik izlediği görülmektedir. Uzun vadede hedef ise şüphesiz önce ilk 10’a, ardından da daha yüksek sıralara yükselmektir” dedi.

“EN BAŞARILILAR DA BİZİ SEÇİYOR”
ÇOMÜ’ye başarılı öğrenci ilgisinde gözle görülür bir artış olduğunu da belirten Rektör Laçiner, “Geçmiş yıllardan farklı olarak ilk 1000’e giren 11 öğrencinin ÇOMÜ Eğitim Fakültesi’nin tercih etmiş olması büyük başarıdır. Ayrıca pek çok üniversitenin burs ve diğer avantajlarla kendisine çekmeye çalıştığı ilk 2500’den pek çok öğrenci de ÇOMÜ’yü tercih etmiştir. Bunda şüphesiz yaz boyunca yürütülen kampanyaların ve ÇOMÜ öğretim üyelerinin ses getiren başarılarının büyük rolü olmuştur. Kısacası olabildiğince en iyi öğrenciler ÇOMÜ’ye çekilebilmiştir. Bu yıl kurulan çok sayıda üniversite ve bölüme rağmen ÇOMÜ’nün gösterdiği bu başarı şaşırtıcı ve sevindiricidir. Bundan sonra bize düşen Çanakkale’ye başarı ile getirdiğimiz öğrencileri burada tutabilmektir. Çünkü Çanakkale’nin en önemli sorunu geleni burada tutamamaktır. Geçtiğimiz yıl ÇOMÜ’de öğrenime başlayan binlerce kişinin birkaç ay içinde fikir değiştirerek geri dönmesi bu açıdan düşündürücüdür. Göreceksiniz bu konuda alınan tedbirler etkisini gösterecek ve daha iyi eğitim ve daha iyi bilim konusundaki yatırımlar sayesinde öğrencilerimiz Çanakkale’de öğrenim hayatlarının sonuna kadar kalacaklardır. 2011-2012 eğitim-öğretim dönemine heyecanlı, umutlu ve büyük projeler ile hazırlanıyoruz. ÇOMÜ’yü kazanan öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor ve pişman olmayacakları bir kurumu seçtiklerini kendilerine müjdelemek istiyoruz. Bizden öncekilerden aldığımız ÇOMÜ bayrağını bizden sonrakilere çok daha iyi bir durumda teslim etmeye kararlıyız. Bu vesileyle yeni öğretim yılının Çanakkale’ye ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir