Rektör Yardımcısı Palabıyık: “Sorunların Çözümü İçin Gereken Yapılacak”

18 Ağustos 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, üniversitenin çeşitli sorunlarının bulunduğunu ve bunların bir kısmının acil çözümler gerektirdiğinin farkında olduklarını belirterek, bunların çözümü için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’in atanmasından önce yayınladıkları çeşitli inceleme raporlarında üniversitenin sorunlarının detaylı bir şekilde ortaya konulduğunu belirterek, “Denebilir ki, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarihindeki en kapsamlı değerlendirme raporları olan bu çalışmalar bugün ÇOMÜ’nün yol haritasını oluşturmaktadır. Ayrıca halen üniversite içinde yürütülen inceleme çalışmalarında çeşitli bulgulara ulaşılmakta, yeni sorunlar tespit edilmektedir. Üniversite’nin çeşitli birimlerine yerleştirilen şikayet ve dilek kutuları ile personele dönük gerçekleştirilen toplantı ve sondaj çalışmaları da ÇOMÜ’nün mevcut durumunun fotoğrafını vermekte ve geleceğe dönük çözüm planlarının oluşmasını sağlamaktadır” dedi.

Açıklamasında altyapı çalışmaları hakkında bilgi de veren Palabıyık, “Takdir etmek gerekir ki, üniversite yönetimi değişeli sadece 4,5 ay olmuştur. Bu süre bazı ihalelerin ön hazırlık ve uygulaması için dahi yeterli bir süre değildir. Halen çok sayıda ihalenin hazırlığı devam etmektedir. Bu kapsamda birçok yeni bina yapımı ve eskilerin onarımı gerçekleştirilecektir. Malzeme alımlarında da ne yazık ki ağır bir bürokratik süreç söz konusudur. Dahası, mevcut bütçe bir önceki yıldan devralınmıştır ve bütçenin yüzde 90’dan fazlası zaten zorunlu harcama kalemlerinden oluşmaktadır. Buna rağmen ek bütçeler geliştirilmekte ve kurumumuzun bütçe sınırları zorlanmaktadır” dedi.

BİGA’DA YAPILACAKLAR
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, Biga’da yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi vererek, “Biga’daki çalışmalardaki en önemli geciktirici ne yazık ki bürokratik süreçlerin yavaşlığıdır. Örneğin Biga’daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne (BİİBF) dönük iyileştirmeleri içeren ihale süreci halen devam etmektedir. Sınıflardaki ses yalıtımına dönük iyileştirme çalışmaları için resmi süreç başlatılmıştır, yaklaşık 1 ay gibi bir sürede bu ihtiyaçlar da giderilecektir. Biga İİBF’de ısıtma-soğutma, ses yalıtımı, binaların çatı bakımı, nem-su yalıtımı, çevre düzenlemesi, estetik çalışmaları, yeni sosyal alan oluşturulması gibi iyileştirmeler birkaç ay içinde faaliyete geçecektir. Ayrıca yerleşke içine lojman, kütüphane ve diğer eklentiler için de çalışmalar sürmektedir.Çoğunluğu Üniversite bütçesi dışından karşılanması beklenen bu yatırımların yaklaşık 1 yılı alması beklenmektedir. Biga İİBF’deki temel hedefimiz bu fakültemizi çevresinden çok daha farklı bir yerleşke alanına dönüştürebilmektir” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ PROFİLİNDE İYİLEŞMELER VE TANITIM
Üniversitede öğrenci profilindeki iyileşmelerin önemine de dikkat çeken Palabıyık, “Tıpkı altyapı iyileştirmelerinde olduğu gibi iyi bir üniversite olma yolunda önemli bir gereklilik olan öğrenci profilinin iyileştirilmesi 4,5 ayda gerçekleşebilecek bir hedef değildir. Buna rağmen bazı kampanyalar ile ÇOMÜ’nün adı duyurulmaya ve okulumuzun puanları daha yukarı çekilmeye çalışılmaktadır. Bu tür promosyon kampanyalarımız gelecekte de sürecektir. Bir yandan öğrencilere dönük tanıtımlar devam edecek, diğer taraftan gelen öğrencilerin hayal kırıklığı yaşamamaları için barınma, sosyal tesis, laboratuvar, merkezi derslikler, kütüphane, servis ve diğer ihtiyaçlarına dönük yatırımlara ağırlık verilecektir. Bu konudaki planlamalar tamamlanmak üzeredir ve bir kısım iyileştirmeler kısa sürede uygulamaya geçecektir. Ancak bu konuda iyileşmelerin hissedilmeye başlaması için yeni yönetime en az 1 yıl süre verilmesi gerektiği aşikardır” dedi.

“ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISI EN AZ YÜZDE 25 ARTACAK”
Üniversitede öğretim üyesi sayısının yüzde 25 oranında artmasını planladıklarını da belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, “İyi bir üniversitenin altyapı ve iyi öğrencilere ek olarak nitelikli ve nicelik olarak yeterli öğretim elemanları ile olanaklı olduğunun da farkındayız. Son 4,5 ay içerisinde öğretim üyesi sayımızı arttırmak için YÖK nezdinde her türlü çalışma yapılmaktadır. Ancak yeni öğretim üyesi alımı ve mevcut öğretim üyelerinin kadro yükseltmeleri yine ağır bir bürokrasi sonucunda gerçekleşmektedir. Bu nedenle 4,5 ay önce başlanan yeni öğretim elemanı alımı ve kadroda yükseltme işlemlerinin bir kısmı hala devam etmektedir. Bu süreçte önce YÖK’ten kullanım ve aktarma izni talep edilmekte, 1-2 ay süren bu sürecin akabinde ilana çıkılmakta, bu da bazı durumlarda 1 ay ek süre gerektirmektedir. İlandan sonra ise yeni öğretim elemanının eski kurumu ile yazışmalar sürmektedir. Kısacası 4,5 ay gibi kısa bir zamanda bu alanda sonuçları tam olarak görmek kolay değildir. Buna rağmen bu yılın sonuna kadar yüzlerce kadro kullanımını sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu da ÇOMÜ öğretim üyesi sayısında ve niteliğinde ciddi artışlara işaret etmektedir. Aralık ayının sonuna kadar 200’den fazla kadro kullanımı mümkün olabilecektir. İyimser tahminlerle bu rakam 300’ün üzerine de çıkabilecektir. 2012 ve sonrası için de öğrenci sayımız ve yeni açılan okullarımız dikkate alındığında Üniversitemizin yüzlerce yeni kadroya ihtiyacı vardır. Bunlar için de gerekli resmi temaslar sürmektedir” dedi.

“İDARİ VE TEKNİK PERSONEL SAYIMIZ DA ARTACAK”
Öğretim üyesi dışında teknik personelin önemine de değinen Palabıyık, “idari personel sayımız ihtiyaçlarımızın bir hayli altındadır ve bu konuda da kadro artırımına gitme çabalarımız sürmektedir. Bunun için bir yandan mevcut kadromuzun koşullarını en üst düzeye çıkaracağız, diğer taraftan da nitelikli yeni isimler ile kadromuzu genişleteceğiz. Bunun dıyında temizlik ve güvenlik işçisi hizmet alımlarımızın genişlemesi gerekmektedir. Üniversite yönetimi olarak önümüzdeki 4 yıl içinde bu kalemlerdeki hizmet alımımızı en az yüzde 100 oranında arttırmayı planlıyoruz. Bu da minimum 400 yeni kişiye istihdam sağlanması ve Üniversitemizin hizmet kalitesinin artması demektir. Fakat bu konuda da yaklaşık 1 yıllık bir bekleme süresi olduğu görülmektedir. Bazı iyileşmeler daha kısa sürede de hissedilecektir” dedi.

“ÇOMÜ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK”
Yeni gelen öğretim üyelerinin hayal kırıklığına uğramaması ve mevcut kadronun korunması için ÇOMÜ’nün cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini belirten Palabıyık, “Bu ise kadrolarımıza sunduğumuz bilimsel, eğitsel altyapıya ek olarak sosyal hizmetler ve diğer avantajlar ile olanaklıdır. Örneğin nitelikli bir kreş ve anaokulu, ÇOMÜ kadrolarının beklentilerini karşılayan bir Üniversite Hastanesi, boş vakitleri değerlendirmede yardımcı olacak sosyal tesisler, nitelikli ulaşım hizmetleri, nitelikli yemekhaneler, yeterli sayı ve kalitede lojmanlar, spor tesisleri ve hatta Üniversite desteğiyle öğretim veren kolejler, ÇOMÜ ailesinin büyümesinde hayati bir öneme sahiptir. Bu bağlamda sözü geçen hizmetlerin tamamında iyileştirme planları yapılmış, bir kısmında icraat aşamasına yaklaşılmıştır” şeklinde konuştu.

“ELEŞTİRİLER YAPICI OLMALI”
Üniversite ile ilgili eleştirilere açık olduklarını, ancak bu eleştirilerin yapıcı olmasa gerektiğini de belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, “Tüm bu iyileşmeler henüz buz dağının ucu kadar bile değildir. Buz dağının tamamını görmek ise birkaç yıl içinde mümkün olacaktır. Bu bağlamda erken yapılan ve çoğu kulaktan dolma, kimi ise iyi niyetten uzak eleştirilerin yapıcı değil, yıkıcı ve cesaret kırıcı olacağını kabul etmek gerekir. Bir işin muhasebesi için önce görev verilen kişilere zaman verilmesi gerekir. Buna rağmen Üniversitemizin eleştiriye açık olduğunu, hatta belli düzeyde eleştirileri yöneticilere yapılan en büyük iyilik olarak gördüğümüzü hatırlatmak isteriz. Eleştirilmeyen kurumların çürüyeceği kanaatindeyiz. Bu nedenle geçmiş 4 yıl içinde Üniversitemizi neredeyse bir kez dahi eleştirmemiş bazı gazetelerin ve bazı kişilerin yönetim değişikliği belli olur olmaz neredeyse her gün ÇOMÜ’yü eleştirmeleri bizleri şaşırtmışsa da endişelendirmemiştir. Hatta bu eleştiriler zaman zaman yöneticilerimizin daha diri ve heyecanlı olmalarına da hizmet edebilmektedir. Fakat eleştiri sahiplerinin de hatırlaması gerekir ki ÇOMÜ’ye hizmet Çanakkale’ye hizmettir. Bu şehrin en büyük istihdam kapısı olan ÇOMÜ’nün katkıları sadece maddi değil, Çanakkale hayatının her safhasında kendisini göstermektedir. Bu nedenle Üniversitemize yapılan eleştiriler haksız karalamalara dönmemeli, sağduyulu ve yol gösterici uyarılar şeklinde olmalıdır” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir