Rusya Krizinden Etkilenenler, Meclis Gündeminde…

01 Aralık 2015

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın imzalarıyla verilen Meclis Araştırma önergesinde; Rusya uçağının düşürülmesinin ardından, Rusya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sorunlarının çözülmesi hedefleniyor.

Rusya ile Türkiye arasındaki kriz, bu sefer farklı bir açıdan gündeme geldi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın imzalarıyla TBMM’ye verilen önergede; Rusya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin yaklaşık 32 milyar dolar olduğu, Rus turistlerden yılda 3 milyar dolara yakın gelir elde edildiği, Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgazın 10 milyar doları bulduğunun belirtildiği önergede; Rusya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sayısının 100 bine ulaştığı ve bunların birçoğunun ticaretle ilgilendiği kaydedildi.

Önergede ayrıca; “Rusya’ya seyahat eden vatandaşların ve işadamlarının havalimanlarında bekletildiği, gözaltına alındığı, kötü muamelede bulunulduğu, toplama kamplarına gönderildiği ve sınır dışı edildiği gibi; orada yaşayan yurttaşlarımız da türlü zorluklarla karşılaştığı edinilen bilgilere göre, Rusya’da eğitim öğretim yaşamına devam eden öğrencilerin kaldığı yurtların, evlerin, yine T.C vatandaşının işlettiği inşaat şantiyelerin basıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti halkına yapılan kötü muamelelerin her geçen gün arttığından hareket edilmekte” dneildi.

Önergeye eklenen CHP’lilerin itirazında ise bunlar yaşanırken, devletin ve temsilciliklerin etkili bir girişimde bulunmamasına ve Rusya’dan edindikleri bilgilere göre, vatandaşların sahipsiz kalmaktan yakındıklarına dikkat  çekildi.

CHP’li vekillerin konuyla ilgili talepleri ise şöyle: “Rusya ile olan ilişkilerimizde yaşanan sorunlar nedeniyle yurttaşlarımızın Rusya’da yaşadığı zorlukların ivedilikle çözülmesi ve onlara sahip çıkılması için gerekli girişimlerin bir an önce devreye sokulması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir