Sabancı, Çanakkale Rüzgarından Elektrik Üretecek

26 Şubat 2011

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli ve temiz enerji kaynaklarını harekete geçirdiklerini, Türkiye’nin her alanda olduğu gibi enerji alanında da büyüdüğünü söyledi.

Çanakkale’nin Mahmudiye beldesinde Sabancı Holding tarafından kurulan Enerjisa Rüzgar Santrali’nin açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çanakkale’nin tükettiğinden daha fazla üreten bir il olduğuna işaret ederek, “Çanakkale, bizim siyasi istikrarı sürdürdüğümüz dönemde tüketimde yüzde 12 büyüdü. Üretimi ise üçe katladı. Bazı illerimiz tükettiğini ancak karşılar, diğer illerden enerji alır ama Çanakkale üreten bir il” dedi.

Hükümet olarak yerli enerji kaynaklarına ağırlık verdiklerini anlatan Yıldız, “Temel vizyonumuz bu çünkü. Biz doğalgaz santrallerinden daha çok seviniyoruz rüzgar santrallerine. Çok daha yerli ve milli bir proje rüzgar santralleri. Biz bir fiyat yayınladık. Bu fiyat tartışıldı. ‘7 cent buna yeter mi?’ denildi. Ben görüyorum ki bunlar isabetli. Diğer projeler lisans ücreti verilerek alınıyor. Fiyatlar isabetli; biz piyasayı öngörüyoruz. Sağlıklı bir özel sektörün yapılanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Rüzgar santrallerinin çevreye zarar vermeyen projeler olduğuna dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi:

“Bu proje, çevreye duyarlı bir proje. Biz buna çok hassasiyet gösteriyoruz. Çevre bakanımız çıkıp çevreyi savunuyorsa ben de bu doğal ve çevreci enerjiyi savunuyorum. Ben bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Eğer bir yerde nükleer santral yapıyorsak aynı zamanda bu rüzgar ve su santrallerini desteklemek demektir. Eğer biz rüzgar santralleri yapıyorsak, diğer yatırımları da yapmak gerekmektedir. 2013 yılı sonuna kadar, Türkiye’de 13 bin megavat civarında, adresleri netleşmiş yeni iş alanları oluşturmamız gerekmektedir. Türkiye nasıl 3 katına çıktıysa, enerji de bundan geri kalmayacak. Şu anda 128 bin megavat lisanslı işletme var. Biz 2023 yılına kadar bütün gücümüzü 2 katına çıkarmak zorundayız. Bu da 7-8’lik bir büyüme demektir. Kamu burada özel sektörün önünü açmak zorundadır.”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise, Enerjisa’nın elektrik sektörünün lider oyuncusu olma hedefinde kararlı olduğunu belirterek, “Enerjisa, rüzgar enerjisi alanında büyük bir oyuncu olma kararlılığındadır. Çanakkale Rüzgar Enerjisi Santrali, bu alandaki yatırımların ilk adımını teşkil etmektedir. Çalışmaları süren projelerimize ek olarak, 2011 yılında yaklaşık 150 megavat kurulu güce sahip rüzgar portföyünün temelini atmayı planlıyoruz. Çanakkale Rüzgar Enerjisi Santrali,
Enerjisa’nın diğer projeleri gibi en yeni ve verimli teknolojiler tercih edilerek hayata geçirilmiştir. Santralin rüzgar türbinleri Türkiye’deki en büyük kanatlı türbin olma özelliğini taşımaktadır. Çanakkale Rüzgar Enerjisi Santrali ile yılda yaklaşık 90 gigavat-saat yeşil enerji elde edilecek. Fosil enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, 55 bin ton karbonun çevreye yayılması engellenecek. Enerjisa olarak tüm projelerimizi serbest piyasa yapısına duyulan güvene dayanarak devreye alıyoruz.
Enerjisa’nın kararlılıkla süren yatırımları, Türkiye’de kamu tarafından düzenlenen rekabetçi bir serbest piyasanın tüm kurum ve kurallarıyla işleyeceğine olan inancımızın en somut göstergesidir. Yine aynı anlayışla gerek üretim gerekse dağıtım alanındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından santralin kurdelesi kesildi. 2010 yılında temeli atılan santralin 30 megavat gücünde olduğu öğrenildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • AVNİ
    15/11/2011 09:58

    dogal su rüzgar termik santraller sulama kanalları barajlar ülkemizin bel kemigi enerjisiz hayat kuru agaca benzer güler sabancı hanımefendiye sosuz TEŞEKKÜRLER

  • Kemal
    14/08/2011 14:31

    Aferin Sabancı Grubu'na, Türkiye bu kadar rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kayakları varken bu alanlara şimdiye kadar yatırım yapılmamış olması büyük bir kayıp. Nükleer teknoloji yerine bu tür bedava kaynaklardan faydalanmak bence çok daha akılcı bir yaklaşım. Sabancı Grubu'nu bu konuda gerçekten kutluyorum ve yenilenebilir enerji kaynaklara yatırımını canı gönülden destekliyorum. Teşekkürler.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir