Sadi Çanlı, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Sadi Çanlı, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
06 Aralık 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 4 Aralık 2013 tarihinde Sadi Çanlı ile “Kemalpaşa Mahallesi” üzerine bir sohbet gerçekleştirildi.

1958 senesinden beri matbaacılık ve gazetecilik yaptığını söyleyerek sohbete başlayan Sadi Çanlı, Kemalpaşa Mahallesi’nin o dönemlerde basının merkezi olduğunu söyledi. 1957-1958 yılları arasında Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen bir miting sırasında gazeteci Necmettin Şenay’ın konuşması ile birlikte izleyicilerin gözyaşlarına boğulduğunu, konuşmayı dinlediğinde bu durumdan çok etkilendiğini ve konuşma yapanın kim olduğunu soruşturduğunda gazeteci olduğunu öğrendiğini, olayın etkisi ile de gazeteci olmaya o an karar verdiğini belirtti. Böylece gazetecilik mesleğine yönelen Sadi Çanlı, kentin pek çok gazetesinde çalıştığını söyledi. O yıllara dair pek çok anısını paylaşan Çanlı, gazetecilik mesleğinde dizin hataları nedeniyle yaşanan komik durumları da konuklar ile paylaştı. Balo olduğu günlerde 1 saatte hazırlanan, sadece baloda konuşulanların yer aldığı Balo gazetesinin kentin ilk magazin gazetesi olduğunu belirten Sadi Çanlı, gazetenin künyesinde gazetecilerin isimlerinin kafiyeli lakaplar ile yazıldığını söyledi. Gazetenin ücretsiz olarak o akşama özel dağıtıldığını söyleyen konuk, gazetenin “ücretsizdir yalnız 1 liradan daha az olmasın” sloganıyla dağıtımın yapıldığını konuklar ile paylaştı. Sohbette, Sadi Çanlı’nın uzun seneler boyunca çalıştığı Kemalpaşa Mahallesi’ndeki esnafları anması esnasında konukların da katkısı ile pek çok anı açığa çıkarken sohbet, Kemalpaşa Mahallesi’ni konuşmaya gelecek Çarşamba gününün konuğu ile birlikte devam edileceği belirtilerek sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Aralık 2013 Çarşamba saat 18.00’da Sevgi Uluşal ile “Kemalpaşa Mahallesinde Gençlik Yılları” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir