Sağanak Yağmur Çanakkale’yi Venedik’e Çevirdi

13 Şubat 2010

Çanakkale’de gece yarısı başlayan ve aralıksız olarak 4 saat boyunda devam eden sağanak yağmur sebebiyle çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katını su basarken, Atikhisar barajının taşması Sarıçay’da bulunan yüzlerce teknenin denize sürüklenme tehlikesi atlatmasına sebep oldu.Şehir merkezinde gece 01.30 sıralarında fırtına ile birlikte başlayan sağanak yağmur, kısa sürede etkisini artırdı. Aralıksız olarak 4 saat boyunca devam eden sağanak yağmur sebebiyle il merkezinde çok sayıda ve işyerinin bodrum katını ise su bastı. Çanakkale Belediyesine ait itfaiye ve kanalizasyon ekipleri gelen ihbarlara yetişmekte güçlük çekti. Atatürk caddesinde Tansaş kavşağı ile Bölge Trafik İstasyonu önündeki yolun tek şeridi ise dağlardan gelen sular sebebiyle tamamen sular altında kaldı.

Belediye ekipleri bu suyu tahliye etmekte güçlük çekerken, yolu kullanan sürücüler de büyük zorluk yaşadı. Bu arada Kredi Yurtlar Kurumu’nun bulunduğu binanın bahçesi ile önünden geçen yol da sular altında kalınca görevliler ve öğrenciler yurda giriş çıkışta zorluk yaşadı. Devreye giren belediye ekipleri motopomplarla suyu tahliye etmeye çalışmasını rağmen bunda başarılı olamadı. Yurda giriş yapmak isteyenler için ise kepçe ile giriş kapısı önüne toprak mıcır döküldü. Mıcıra basıp bankların üzerinden geçen öğrencilerle görevliler güçlükle yurda giriş yapabildi. Bu arada il merkezinde çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katlarının da su basması ile belediye ekipleri gece boyunca aralıksız olarak bu suları tahliye etmek için çaba harcadı.

BARAJ TAŞTI, YÜZLERCE TEKNE DENİZE SÜRÜKLENME TEHLİKESİ ATLATTI

Öte yandan, tamamen dolu olan Atikhisar barajına son yağışlarla birlikte aşırı suyun gelmesi barajı taşırdı. Atikhisar Barajı’ndan kontrolsüz olarak Sarıçay’a akan aşırı derecede su çayın da taşmasına sebep oldu. Troya köprüsü altında bulunan çocuk oyun grupları ile sabah sporu yapanlara yönelik kurulan spor aletleri tamamen sular altında kaldı. Çay kenarında vatandaşların dinlenmek için oturdukları banklar da taşkın sebebiyle sular altında kalarak görünmez hale geldi. Aşırı derecede akan su çayın taşmasına sebep olurken, çayda bağlı bulunan yüzlerce tekne de denize sürüklenme tehlikesi atlattı. Balıkçılar taşkın sebebiyle teknelerinin sürüklenip denize gitmemesi için gece boyunca teknelerinde yattı. Barajdan akan suyla birlikte gelen kütük ve sazları temizlemek için çaba sarf eden balıkçılar bir yandan da sandallarını halatlarla kıyıya daha sağlam bağlama yolunu seçti. Barajdan salınan suyun Sarıçay’ın su seviyesini yükselttiğini belirten balıkçılar, “Teknelerimizi sahile daha sağlam bağladık.

Gece teknelerimizde yatıp dağlardan gelen kütük ve sazların zarar vermemesi için tedbir aldık. Çok sayıda tekne yan yatmış durumda. Yetkililerin bize yardımcı olmasını istiyoruz. Ne yapacağımız şaşırmış durumdayız” dedi.

Öte yandan, Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkililer ise 4 saatte metrekareye 38,5 kilogram yağışın düştüğü Çanakkale’de yağmurun gün boyu aralıklarla devam edeceğini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir