“Sağlık İçin Hareket Edelim”

“Sağlık İçin Hareket Edelim”
01 Eylül 2013

03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, yayımladığı mesajda ‘Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki temasının “Sağlık İçin Hareket Edelim” olarak belirlendiği ve bu kapsamda 6 Eylül 2013 Cuma günü saat 09.30’da Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmet binası önünden başlayarak Halk bahçesinde sona erecek olan bir yürüyüşün düzenleneceğini duyurdu:

Fiziksel aktivite, kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında, ölümlerin yüzde 6’sını kapsayarak dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %25’inin, diyabetin %27’sinin ve iskemik kalp hastalığının %30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır.

“Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması”na göre ülke genelinde kadınların % 87’si, erkeklerin ise % 77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmamaktadır. 65 yaş üzeri bireylerle yapılan bir çalışmada ise bireylerin sadece %30’unun yürüyüş yaptığı belirlenmiştir.

Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasına göre 6-11 yaş grubu çocuklarımızın % 58.4’ü düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saattir.

Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, kolesterol seviyesini dengeler ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Dünya genelindeki fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.

Sağlığın korunması,bulaşıcı olmayan hastalıkların ve depresyonun azaltılması, kemik sağlığı ve kas kuvvetinin sağlanması, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kalın barsak ve meme kanseri riskini azaltmak için yetişkin bireylerde her gün en az 30 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Yetişkinler için; saatte yaklaşık 5 kilometre hızla tempolu yürüyüş, hafif tempolu koşu(saatte 8 km’den az), bisiklet sürmek (saatte 16 kilometreden az), dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi gibi aktiviteler orta düzeydeki fiziksel aktivitelere örnek olarak verilebilir.

5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir.

Toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların görülme sıklığını azaltmak amacıyla “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” hazırlanmıştır.

Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde(okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için bu yılki “Halk Sağlığı Haftası”nın teması “Sağlık İçin Hareket Edelim” olarak belirlenmiştir.

Hafta kapsamında Müdürlüğümüzce gerçekleştirilecek olan etkinlikler kapsamında 6 Eylül 2013 Cuma günü saat 09.30’da Vali Yardımcımız öncülüğünde Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmet binası önünden başlatılıp, Halk bahçesinde sona erecek olan yürüyüş programına tüm halkımız davetlidir.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.
ÇANAKKALE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir