Sağlık-Sen Başkanı: “Sözleşmeli Personelin Maaşları Bütçeden Ödenmeli”

05 Ağustos 2011

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, sözleşmeli personelin maaşlarının genel bütçeden ödenmesi gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, Türk Sağlık-Sen olarak yıllardır süregelen zorlu bir mücadelenin ardından sözleşmeli personelin kadrolarına kavuşmalarını sağladıklarını belirterek, “4 Haziran’da yayınlanan kanun hükmünde kararnamenin ardından sözleşmeli personeller dilekçeler ile başvurmuş ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından kadroya geçmişlerdir. Yani sözleşmeli personeller artık 4/A’lı kadrolu memur olmuşlardır. Yıllardır yaşadıkları ayrımcılık nedeniyle mağdur edilen sözleşmeli personellerden bazıları ne yazık ki kadroyu aldıktan sonrada mağdur edileceklerine dair bir takım duyumlar almaktayız. Maaşını döner sermayeden alan sözleşmeli personellerin kadroya geçtikten sonrada yine maaşlarını döner sermayeden alacaklarına dair bir takım laflar ortalıkta dolaşmaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, döner sermayeden maaş ödenmesi, döner sermayeden maaş alan sözleşmelilerin kadroya geçmesi ile artık son bulmuş olması gerekir. Maaşlarını döner sermayeden alan sözleşmeli arkadaşlarımıza kadroya geçişleri ile birlikte artık Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışıyorlarsa genel bütçeden, üniversite hastanelerinde çalışıyorlarsa katma bütçeden maaş ödenmesi yapılmalıdır. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda yaşanan tereddütlere son verilmesi için Maliye Bakanlığı ve Devlet personel Başkanlığına başvurularımızı yaptık. Bu kurumlardan gelen cevapları bekliyoruz. Umut ediyoruz ki, sözleşmelilerin kadroya geçirilme işlemlerini belirleyen bu iki kurum bu konuda çalışanlardan yana bir karara imza atarak döner sermayeden maaş ödenmesine son noktayı koyar. Türk Sağlık-Sen olarak biz bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Hem kadroya geçen sözleşmeli arkadaşlarımız hem de çalıştığımız kurumlarımız için önemli olan bu düzenlemenin talep ettiğimiz şekilde hayata geçirilmesini istiyoruz. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığından bu konuda bir olumsuz görüş gelirse bu konuda da vakit geçirmeden hukuka başvuracağımızı herkesin bilmesini isteriz” dedi.

İHA

Yorumlar...
  • cihan
    07/08/2011 13:42

    malisef sağlık sen'in düşündüğü ve aldığı duyumlar gibi pbsde iki gün önce taşra yazan teşkilatımda bu gün malesef döner sermaye yazıyor...! pekala aldığım yeni duyumlara göre tayin istemede ve birçok özlük haklarımız arasında taşra yani merkezi bütçe_döner sermaye yani döner sermayeden maaş alanlar arasında çok fark olacakmışş ee ozaman bu kadrodan biz ne anladık sayın BAŞBAKAN bize şartsız kadro demişti ayrıca döner sermaye ve merkezi bütçe arasındaki farkıda halledeceğiz demişti önce halletmişti ki pbs d taşra yazıyodu ama sonra hallettikleri problemi tekrar problem yapıp taşra yerine döner sermaye yazdılarr çok yazık bizeee

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir