Şahinli Köyündeki ÇED Toplantısında Gerginlik!

24 Aralık 2014

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şahinli Köyü’nde yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısında gerginlik yaşandı.

Bugün köyde Batı Anadolu Madencilik şirketinin maden işletme ve zenginleştirme tesisi için kanun gereği ÇED toplantısı düzenlendi. Kahvehanede yapılan toplantıya herkesin girmesi gerekirken toplantıyı protesto etmek için köye gelen çevrecilerin içeri girememesi tepkiye neden oldu. Kahvehane pencerelerinin gazetelerle kaplanması da dikkat çekti.

Çanakkale Çevre Platformu ise Şahinli’de yapılan ÇED toplantısının yasadışı olduğunu iddia ederek basın açıklamasında bulundu. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bugün (24 Aralık 2014 Çarşamba) saat 11.00’de Çanakkale’nin Lapseki İlçesi Şahinli köyünde, Batı Anadolu Madencilik şirketinin maden işletme ve zenginleştirme tesisi ÇED toplantısı yapıldı.
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına katılmak isteyen herkes katılabilecekken, maden şirketinin kiralık zorbaları dışında salona kimse alınmadı. Salonun kapıları zorbalar tarafından tutuldu, salonun camları gazetelerle kapatıldı. Başta kadınlar olmak üzere toplantıya katılmak isteyen köylüler ve dışarıdan gelenlerden hiç kimse toplantıya alınmadı.
Bu yüzden, yapılan ‘sözde’ ÇED toplantısı yasadışıdır. Asla kabul edilemez. Bu durum yargıya da taşınacaktır.
Burada dikkat çeken, AKP iktidarının ilçedeki yetkililerinin maden şirketlerin yanında yer alıp adeta onların korumalığına soyunmalarıdır. Siyasi iktidar suçüstü olmuştur. Yörede işletilecek maden nedeniyle meydana gelecek çocuk ve yetişkin hastalılarından, içme ve kullanma sularının zehirlenmesinden, hayvanların yavru atmasından ağaçların yok olmasına kadar yaşanacak tüm vahşetten AKP iktidarı sorumludur.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir