ŞAİR ERDAL ALOVA 24 MART’TA ECE AYHAN KÜLTÜREVİ’NDE

21 Mart 2016

Şair, çevirmen, editör Erdal Alova Ece Ayhan Sivil Girişimi’nin davetlisi olarak 24 Mart Perşembe günü Çanakkale’ye geliyor. Saat 18.30’da Ece Ayhan Kültürevi’nde okurlarıyla buluşacak olan Alova çağdaş Türk şiiri üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek. Çağdaş Türk şiirinin kaynaklarını, tarihsel gelişimini, güncel tartışmaları konu alan söyleşinin ardından kitaplarını da imzalayacak.
Kendine özgü diliyle şiirimizde önemli bir yeri olan Alova, şiirle geçen ve yaklaşık 40 yıla uzanan serüvenini Çanakkaleli edebiyatseverlerle paylaşıyor. Ece Ayhan Sivil Girişimi etkinliğin şiire, edebiyata ilgi duyan herkese açık olduğunu belirterek bu yöndeki etkinliklerini sürdüreceklerini belirtti.

Erdal Alova Kimdir?

1952 yılında Ankara’da doğan Erdal Alova, ODTÜ’de mühendislik ve İstanbul Üniversitesi yabancı diller bölümünde okudu. İlk şiiri “Issız Gül” adıyla Yeni dergi de çıktı. 1973-1980 yılları arasında yazdığı şiirleri En Son Çıkan Şarkılar ( 1980 ) adı altında yayımladı. Bu kitabı Giz Dökümü ( 1989 ) ve Bitik Kent (1995) izledi. Bitik Kent 1996 Cemal Süreya Şiir Ödülünü kazandı. Federico Garcia Lorca, Konstantinos Kavafis ( Barış Pirhasan’la ), Pablo Neruda, Z. Herbert, Guillevic ve Catullus’tan ( Çiğdem Dürüşken’le) yaptığı çeviriler yayımlandı. Latince- Türkçe sözlüğü dilimize kazandırdı. Toplu Şiirler(2008-1973) adlı yapıtı 2009 Behçet Necatigil Şiir Ödülü`nü kazandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir