Sakin Bir Doğada Tatil: Bozcaada

Sakin Bir Doğada Tatil: Bozcaada
22 Temmuz 2020

Türkiye’nin ikinci büyük adası olan Bozcaada, hem sakin ve her şeyden uzak hem de eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk adresi oluyor. Yapılabilecek birçok aktivite ile herkesin gönlünü çalan bu adada unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Büyük şehirlere yakın mesafede olması ise tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri oluyor. Ezine’nin küçük bir beldesi Geyikli’den düzenlenen feribot seferleri ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu adada birçok alternatifi bir arada bulabilirsiniz. Hem tarihi hem de doğası ile misafirlerine her anı dolu dolu geçirmelerine olanak tanıyan bir tatil sunarken aynı zamanda konaklama alternatifleri ile de herkesin bütçesine ve hayaline uygun bir tatilin kapılarını aralıyor. Bozcaada otelleri sayesinde üstün hizmet kalitesinin yanı sıra herkesin ihtiyacına uygun ayrıntıları bir araya getirmesi sayesinde eksiksiz bir dinlenme süreci yaşayabilirsiniz. Troya Savaşı gibi efsanelere konu olan bu ada, İyonya, Pers, Roma ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor. Gözlerden uzak bir ada gibi görünse de oldukça hareketli bir geçmişe sahip olması ve birçok kültürün geçiş noktasında olması nedeniyle kendine özgü bir kültüre sahip hale geliyor. Ege kültürünün farklı bir yansımasını görebileceğiniz bu adada yapabileceğiniz birçok etkinlik, tadabileceğiniz birçok lezzet ve görebileceğiniz birbirinden farklı nokta bulunuyor. Stresli ve yorucu bir dönemin ardından burada yapacağınız huzurlu bir tatil ile yılın geri kalanında kendinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden birini vermiş olabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz şeylerden birkaçı ise;

 1. Bozcaada Kalesi Gezisi
  İlk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmese de adanın simge yapılardan biri olan bu kale, Fatih Sultan Mehmet’in emri ile büyük bir onarımdan geçiriliyor. Dönem dönem girdiği onarımlar ve restoran çalışmalarının ardından kale, günümüze kadar ulaşıyor ve adanın girişinde tüm heybetiyle misafirlerini karşılıyor. Birçok bölümden oluşan bu kale, adayı ziyaret edenler tarafından görülecek ilk adreslerden biri oluyor.
 2. Ayazma Plajı’nda Deniz, Kum ve Güneş
  Yalnızca Bozcaada’nın değil tüm Ege’nin en iyi plajlarından biri olan Ayazma Plajı, yaz aylarında tatil sevenlerin ilk adreslerinden biri. Sımsıcak ve altın rengindeki kumların berrak ve serin bir deniz ile bir araya gelmesinden oluşan bu plaj, güneşin ve serinliğin keyfini sonuna kadar çıkarmanıza olanak tanıyor. Özellikle temizliği ile dikkat çeken bu plajda aynı zamanda jet ski, su kayağı gibi çeşitli su sporlarını da yapabilirsiniz.
 3. Bozcaada Ayazma Panayırı
  Ülke sınırları içerisindeki en ilginç kültürel etkinliklerden biri olan bu Panayır, Ege halklarının en eski ritüellerini yaşatmasından ortaya çıkıyor. Adada yaşayan Rumlar, kutsal Aya Paraskevi günlerini kutlamak için Ayazma Manastırı’nda bir araya geliyor. Bu manastırın bahçesinde yer alan çınar ağaçlarının altına masalar kuruluyor ve Yunanistan’dan gelen Rumlar ve adada yaşayan Türklerin de dahil olduğu oldukça eğlenceli bir panayır düzenleniyor.
 4. Bağbozumu Festivali
  Genellikle eylül ayında düzenlenen bu festival, adalı şarap üreticilerinin bağbozumu ile başlıyor. Bağbozumunda toplanan üzümler katırlarla veya başka araçlarla ve müzik eşliğinde meydana taşınıyor. 2 gün boyunca süren bu festivalde kale içinde konserler düzenleniyor ve yarışmalar yapılıyor. Tatilinizi farklı kılan bir deneyim için bu festivale katılabilir, oldukça eğlenceli bir tatil yaşayabilirsiniz.
 5. Bozcaada Lezzetleri
  Bozcaada’da, özellikle Ege kültürünün en büyük yansımalarını mutfağında görebilirsiniz. Birbirinden lezzetli yemekleri ile ada mutfağı ve Ege mutfağını bir araya getiren bu yerde deneyebileceğiniz ilk lezzetler arasında midye tava ve kalamar tava bulunuyor. Keriba ve kekeç gibi oldukça farklı mezelerini de deneyebilir, 40’tan fazla çeşidi bulunan reçelleri tadabilirsiniz.

Birbirinden farklı etkinlikler ile eksiksiz bir tatil yapmak için neredekal.com’u ziyaret edebilir, istediğiniz gibi bir tatilin her ayrıntısını planlayabilirsiniz.

Filtreler:
Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir