‘Sanatın Eylemi’ Sergisi Açıldı: “Bedenimiz Devletin Gündemine Girmiş Hayrola!”

08 Temmuz 2012

Türkiye’de birçok şehirde eş zamanlı olarak 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenen “Sanatın Eylemi” sergisi Çanakkale’de de bağımsız sanatçıların katılımıyla Yalı Han ve Öküz Kültür Cafe & Bar’da açıldı.

7 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00’da açılışı yapılan karma sergiye Çanakkale’den 32 sanatçı 70 eseriyle katıldı. Çanakkale’deki etkinliğin koordinatörlüğünü yapan seramik sanatçısı Cenk Çankaya, Çanakkale İçinde’ye yaptığı açıklamada, serginin otoriteye karşı insani hak ve özgürlükleri savunmak üzere sanatçının eylemi olarak şekillendiğini belirterek “Çanakkale’den Diyarbakır’a, İstanbul’dan Antalya’ya kadar birçok şehirde kısa zamanda kolektif bir şekilde hazırlanılarak gerçekleşen bu sergi otoriteye karşı bir eylemdir. Bir örnek teşkil ederek çeşitli temalarla tekrarlanabilir. Bu ilk karma sergimiz kürtaj üzerinden manipülasyona, gündem değiştirmeye, bedenlerimize el uzatma çabalarına ve zorbalığa karşı insani hak ve özgürlüklerimizi savunmak üzere sanatçının eylemi olarak şekillendi” dedi.

Eserler, Çanakkale’de Yalı Han ve Öküz Kültür Cafe & Bar’da 12 Temmuz Perşembe gününe kadar sergilenecek.

Etkinliğe katılan sanatçılar: Cenk Çankaya, Ozan Gürkan Peltek, Onur Özer, Ulaş Önder, Feryal Güner Önder, Erdal Sezer, Duygu Sönmez, Mert Uzun, Hale Gökhan, Pınar Çaldemir, Muteber Yüğnük, Semra Canbulat, Ali Furkan Oğuz, Demet Otur, Cemil Onay, Levent Çelikel, Gökmen Yener, Cansın Özkan, Caner Çelik, Eralp Sargın, Ar Öktem, Güven Çetinkaya, Binnur Ünal, Refiye Endez, Evren Aldoğan, Esen Öztürk, Kadriye Güner Köylü, Sezen Sevinç, Hande Ediz, Esra Şenol, Yasemin Eybel, Sibel Artut.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir