SAODER’den Gelibolu Belediye Başkanı Özacar’a Ziyaret

SAODER’den Gelibolu Belediye Başkanı Özacar’a Ziyaret
17 Haziran 2013

Bugüne kadar kıyı şeridinde bulduğu 109 adet fosil parçasını ÇOMÜ Yer Bilimleri Müzesi’ne teslim eden kısa adı SAODER olan Saroz Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma Dayanışma Derneği üyeleri bölgede çalışmaları yürüten heyet ile birlikte Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar’ı ziyaret etti.

Gelibolu’da, SAODER üyeleri tarafından ilçeye 6 km mesafede kıyı şeridinde bulunan fosil buluntuları gerekli incelemeleri yapılmak üzere ÇOMÜ’ye teslim edildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Paleontolog Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan Yeşilyurt, 14 adet fosil buluntu örneğini tanımlamak için Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Paleontolog Prof. Dr. Tanju Kaya ve ekibi ile birlikte çalışmalara başladı. Fosil örneğinin, günümüzde yaşamayan yaklaşık 8-10 milyon yıl öncesine ait Cetotheriidae Familyasına ait 6-8 metre boyutlarındaki balenli (dişsiz) balina türüne ait bir fosil olduğu tespit edildi. Yer Bilimleri Müzesi’nde sergilenmeye başlayan ve balinanın yüzgeç kısmı olan kol kemiğine ait olduğu düşünülen balenli balina fosili örneği, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Ziyarette Paleontolog Prof. Dr. Tanju Kaya ve ÇOMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan Yeşilyurt yapılacak çalışmalar hakkında Belediye Başkanı Özacar’a bilgi sundular. Başkan Özacar da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Gelibolu Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde gerçekleştirilecek her türlü bilimsel araştırma çalışmasına destek olacaklarını belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir