Şarap Üreticileri ÖTV’de İndirim Bekliyor

08 Haziran 2009

Çanakkale’nin bağları ve şaraplarıyla ünlü ilçesi Bozcada’da şarap üreticileri, şaraptaki ÖTV’nin indirilmesini bekliyor.

Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay, adada bağcılığın çok önemli olduğunu söyledi. Mutay, yaptığı açıklamada, adaya özgü Çavuşlu üzümünün Osmanlı saraylarına kadar gittiğini ve çok güzel bir üzüm olduğunu belirterek, yerel üzümleri de koruyarak başka üzüm çeşitlerini diktiklerini söyledi.

Mutay, son yıllarda şaraba gelen ÖTV’den dolayı satışların düştüğünü, sektördeki insanların pazarlarını kaybettiğini ve sıkıntı yaşamaya başladığını kaydetti. Geçen sene bir firmanın adadaki üzümü 250 TL’den satın aldığını, bunun çok küçük bir rakam olduğunu ifade eden belediye başkanı Mutay, şöyle dedi:

?Adalarda yaşayan insanlar farklı bir topluluk. Burada ulaşım zor. Devlet burada yaşayan insanlara mutlaka kaynak ayırmalı destek vermeli. Bağcılıkta da büyük destek vermeli. Önümüzdeki yaz sezonunda da yine 250 TL’ye üzüm satarsak işimiz zor. Bozcaada’da bağcılık öldü demektir. Biz ölmesini istemiyoruz. Bağcılık o kadar önemli ki adanın yüz ölçümünün üçte ikisinde bağcılık yapılıyor.?

[Haber Kaynağı: Birgün]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir