Saraybosna Kalkınma Ajansı Serda Yetkilileri Çanakkale’ye Geliyor

11 Ekim 2014

Bosna Hersek Federasyonu’nun Saraybosna Bölgesi Kalkınma Ajansı SERDA ve Bosna Hersek İle İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı yetkililerinden oluşan iş insanları karşılıklı ticari ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla 16 Ekim 2014 Perşembe günü Çanakkale’ye geliyorlar. Ziyaret kapsamında kısa bir açıklama yapan Vali Çınar “Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda Saraybosna’ya kısa bir resmi ziyaret gerçekleştirdik. Orada işadamlarıyla, Kalkınma Ajansının yöneticileriyle, Saraybosna Bölgesinin Başkanı Muhammed Kozadra ve BIGMEV yetkilileri ile bir dizi görüşmeler yaptık. Kalkınma Ajansının yetkilileri ile GMKA arasında İşbirliği Protokolü imzaladık. Bu ziyaretimiz esnasında Saraybosna Kalkınma Ajansının yönetici ve BIGMEV yetkililerini ilimize davet ettik.
Şimdi bu davetimiz kapsamında Bosnalı yetkililer ve BİGMEV’in yöneticileri ilimize 16 Ekim 2014 Perşembe günü ilimize geliyorlar. Karşılıklı ticari ilişkilerimizi, işbirliği ve yatırım alanlarımızı görüşeceğiz. Ben bu çalışmalarımızdan somut bir sonuç çıkmasını, somut gelişmelerin olmasını temenni ediyorum”
dedi.

Vali Çınar sözlerinin devamında “Bosna son yüzyılda çok ağır acılar yaşadı. Avrupa tarihinin en büyük etnik katliamlarından biri Bosna’da yaşandı. Bugün hala bu katliamın acıları, izleri Bosna’da görülüyor. Evlerde kurşun izleri, top izleri, savaş döneminden kalma tüneller çok yoğun yaşanan bir trajediyi bizlere yansıtıyor. Savaş dönemi kayıplarından hala birçoğunun akıbeti belli değil. Oradaki görüşmelerimizde Srebrenitza katliamında yetim kalan çocukları Çanakkale’de okutmak ve bunların masraflarını Valilik olarak üstlenme konusunu görüştük. Çanakkale ile işbirliği ve yatırım alanlarının geliştirilmesini konuştuk. Bu amaçla da hem BİGMEV yetkililerini hem de SERDA yetkililerini ilimize davet ettik. Sanıyorum başarılı bir tanıtım ve görüşme olacak. Uzun vadeli ve somut sonuçlar bu çalışmalarımızda ortaya çıkacaktır. Ben hem Bosnalı misafirlerimize hem de ilimizdeki işadamlarımıza görüşmelerde başarılar diliyorum. Hem ticari hem de tarihten gelen dostluklarımızın gelişerek temenni ediyorum” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir