Şeb-i Arus Etkinlikleri Devam Ediyor

22 Aralık 2015

Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri Şeb-i Arus kapsamında gerçekleştirilen “Mevlana ve Kardeşlik Yürüyüşü”, “Mevlana ve Kardeşlik Konulu Fotoğraf Yarışması  – Sergisi” ve “Hz. Mevlana’nın Mesnevi’de Hıristiyanlığı tahrif eden Yahudi Vezir hikâyesi üzerinden verdiği mesaj” konulu konferans gerçekleşti.

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu, Kültür Turizm Müdürlüğü ve TRT Haber tarafından organize edilen etkinlikler Eski Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklere ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın yanı sıra çok sayıda ÇOMÜ’lü ve Çanakkaleli katıldı.

“Hoşgörüyü ve Kardeşlik Duygusunu Yaşatmalıyız”

Sergi açılışından sonra konuşan Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Süleyman Faruk Göncüoğlu bir konuşma yaptı. Etkinliklerin önemine değinen Göncüoğlu; “Çocuklarımızı bu etkinliklere getirmemiz gerekiyor, bu konulara aşina olması için bu sohbetlerin içinde olması gerekiyor. Her birimiz Mevlana’yı anıyoruz, hepimizin bir fikri var fakat Mevlana öğretisini günlük hayatımıza da yansıtmamız gerekiyor. Esnafla alış veriş yaparken selam vermeli, yolda yürürken bir gülümsemeyi eksik etmemeliyiz. Hoşgörüyü, kardeşlik duygusunu her an yaşatmamız, fikirde bildiğimizi, özümüze, yaşantımıza aktarmamız gerekiyor” dedi.

Konuşmanın ardından, Şeb-i Arus Törenleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen Mevlana ve Kardeşlik Konulu Fotoğraf Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmacının 3.sü Sefa Sarıkoç‘a ödülü Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar tarafından verilirken, yarışmanın 2.si Kemal Türk’ün ödülü ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, yarışmada 1. olan Şerife Keser’in ödülü ise Süleyman Faruk Göncülü tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından ve dünyanın en küçük semazeni Ahmet Arıyel’in de içinde bulunduğu ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu’nun Sema Ekibi Semazenbaşı Yusuf Yıldırım, yaptığı konuşmada Tasavvuf Topluluğunu tanıtıcı bilgiler verdi ve ÇOMÜ yönetimine topluluklarına sunduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu üyeleri tarafından kısa bir sema töreni gerçekleştirildi.

Sema’nın ardından ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hidayet Işık tarafından “Hz. Mevlana’nın Mesnevi’de Hıristiyanlığı tahrif eden Yahudi Vezir hikâyesi üzerinden verdiği mesaj” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansın bitiminde Tasavvuf Topluluğu tarafından Hz. Mevlana’nın temsili olan Mevlevi destarı Prof. Dr. Hidayet Işık’a armağan edildi.

Etkinliklere katılan konuklara keşkek ve mevlevi şerbeti sirkencebün ikramı yapıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir