Sel, Bayramiç’e Büyük Zarar Verdi

02 Aralık 2012

Bayramiç’te dün meydana gelen afetin ardından suların çekilmesiyle zararın da boyutları ortaya çıkmaya başladı. Can kaybının yaşanmadığı sel felaketinde ekili alanlar, meyve bahçeleri, çok sayıda ev ve işyeri ile araçlar zarar gördü.

Bayramiç’te meydana gelen sel felaketinin bilançosu belirlenmeye çalışılıyor. Dün gece sabaha karşı başlayan şiddetli yağış nedeniyle ilçe merkezi olmak üzere Bezirganlar, Aşağışevik bazı köylerde oluşan zarar tespit edilmeye çalışılıyor. Yağış nedeniyle selde mahsur kalan 10 vatandaş ise yapılan çalışmalarla kurtarıldı. Konuyla ilgili bilgi veren ilçe kaymakamı Osman Yenidoğan zarar gören köyleri gezdiğini halan selden önemli ölçüde zarar gören Bezirganlar köyünde olduğunu dile getiren Yenidoğan, “Şu an Aşağışevik ve Bezirganlar köyünde meydana gelen zararı yerinde inceleme yapıyoruz. İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin de bölgemizde zararla ilgili incelemelerde bulunuyor. En büyük sevincimiz can kaybının yaşanmaması. Tabii ki tarım alanları ve meyve bahçelerinde önemli ölçüde zarar var. Görünen o ki alt yapıda önemli sıkıntı var. Ahmetçelli köprüsü geçtiğimiz günlerde ulaşıma kapatılmıştı. İnşaat sezonunun başlaması ile yeni köprü yapımına başlanacak” dedi.

Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer ise ilçe merkezinde evlerin bodrum katları ve zemin katlardaki su tahliyesini sürdürüyoruz. Yarın komisyon oluşturularak halkın zararını tespit edeceklerini belirten Tunçer, “İlçe merkezinde önemli ölçüde zarar var. Çok sayıda evin zemin kat ve bodrumları su ile dolmuş. Sel sularından etkilenen vatandaşların ev eşyaları, kullanılamaz durumda” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ise iki gündür selden zarar gören köylere gittiklerini üreticinin zararını tespit etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Pehlivan “Yüzlerce dönüm ekili alan ve meyve bahçesi ile arazide olan iş makinesi, sulama boruları, tarım aletleri sel nedeniyle kaybolmuş yada kullanılamaz hale gelmiştir. Yüzlerce arı kovanı sel sularına kapılarak telef olmuştur” diye konuştu.

Sel nedeniyle büyük zarar gören üretici Mesut Şen yaklaşık 10 bin adet meyve fidanı, 2 traktör, 2 kamyonet, 100 adet sulama borusu ve 40 top damlama borusunun zarar gördüğünü belirti. Ani gelen sel sularından kendi imkanları ile kurtulan 6 kişilik aile ise selden gördükleri zararın büyük olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’tan 1.5 yıl önce ilçeye gelen ve burada çalıştıklarını belirten Durdu Mehmet Bucak evde uyudukları sırada aniden gelen sulardan son anda kurtulduklarını belirtti. Bucak “Evde uykudaydık, bölgenin sel sularından etkilendiğini bilmiyorduk. Çalıştığımız arazi sahibi bizi son anda gelerek kurtardı. Her şeyimiz evimizin içinde yok oldu. Ne bir lokma ekmeğiniz nede yatacak bir yerimiz var. Büyüklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

Dün sel sularından iş makinesi yardımı ile kurtulan Ali Ekber Mermer ve Eşi Zekiye Mermer ise yaşadıklara hala inanamadığını 6 saat boyunca ağaç üzerinde eşi ile birlikte kurtarılmayı beklediklerini ve yaşadıkları evin sel sularından kullanılamaz hale geldiğini, evdeki tüm eşyaların sele kapılarak yok olduğunu dile getirdi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir