“Sendika Başkanı Olarak Patronu Övüyorum!”

22 Ocak 2016

Çanakkale Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası ve Tüm Bel-Sen arasında Toplu İş Sözleşmesine ilişkin imzalar atıldı.

Ayrı ayrı gerçekleşen imza törenlerine Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla, Ali Sürücü, Rebiye Ünüvar ve Özleyiş Çetin ile sendika yönetimleri katıldı. İlk olarak Belediyenin işçilerini kapsayan DİSK Genel-İş Sendikası ile gerçekleşen imza töreninde konuşan Gökhan, “Toplu İş Sözleşmemiz 15 Kasım 2015-31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayacak şekilde hazırlandı ve toplam sözleşme süresi 13 ay 15 gün olarak belirlendi. Belediye bünyesindeki 230 işçi ile toplu sözleşme yapılmaktadır. Burada ortalama yıllık yüzde 19,43’lük bir zam uygulanması söz konusudur. Burada esas olan 15 Kasım 2015’ten 30 Haziran 2016’ye kadar mevcut yevmiyelerine yüzde 5 zam uygulaması yapılacak ve eğitim destek farkı olan yüzde 25 artış da yevmiyelerine yansıtılmak suretiyle bu yüzde 19,43’lük rakama ulaşılacak. İkinci dönem ise 1 Temmuz 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında son yevmiyelerine de yüzde 4 zam uygulanmak suretiyle iyileştirme yapılmış olacak. Bu noktada uygulanan zam oranıyla beraber işçilerimizin aylık ortalama gelirlerinde 335 TL’lik bir iyileştirme sağlanacaktır. Ben bu dönemki sözleşmenin işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sağlık içinde, mutluluk içinde harcasınlar diyorum” diye konuştu.

Memurlar İçin de İmzalar Atıldı

DİSK Genel-İş Şube Başkanı Erdinç Uslan ise, “Buraya gelirken işçi arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde dile getirdikleri memnuniyetleri bizi çok büyük bir gurura sevk etti. Bu ay maaşlarını zamlı alan arkadaşlarımıza yansıyan pozitif motivasyonun olumlu etkilerini hep birlikte göreceğimize inanıyoruz. Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın emek ve emekçiden yana olan tavrını bir kez daha gördük. 2011’de göreve geldiğimden bu yana kendisi ve ekibiyle birlikte yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda, bugüne kadar emeği ve emekçiyi nasıl koruduğuna şahit olduk. Dolayısıyla bizim düşünemediğimiz şeyleri bile bizim yerimize düşünen bir belediye başkanına sahip olan bu kentte Ülgür Gökhan’ı bir kez daha anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bir sendika başkanı olarak patronu bu şekilde övüyorum” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel-İş Sendikası ile karşılıklı olarak imzaların atılmasının ardından ise Tüm Bel-Sen ile Toplu İş Sözleşmesi imza törenine geçildi. Başkan Gökhan, burada yaptığı konuşmasında, “Belediyemizde çalışan, kamu personeli yani memur arkadaşlarımız adına Tüm Bel-Sen ile toplu sözleşmemizi imzalıyoruz. Bu toplu sözleşmemiz 24 ay süreli olacak. 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 arasını kapsayacak bir toplu sözleşme yapıyoruz. Bütün görüşülen maddelerde uzlaşmaya varıldı. Burada toplam sözleşmeli ve kadrolu 308 memur adına bu sözleşmeyi yapıyoruz. 375 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin ek 15’nci maddesine ve 4688 sayılı kanunun 32’nci maddesine göre, ‘ödenebilecek sosyal denge tazminatının aylık en üst tutarı kadar ödenmesini imza altına alıyoruz. Daha önce bu 665 TL idi, 1 Ocak 2016 olarak da bu 713 TL’ye yükseltildi. Tabi biz daha önce, yasa çıkmadan önce, sadece anayasa değişikliği ile referandumdan sonra hemen bir toplu sözleşme görüşmesi yapmıştık. O zaman çok farklı, çok ileri düzeyde sayılabilecek toplu sözleşmeye imza atmıştık. Şimdi ise yasası var. Mecburen yasaya bağlı olarak sözleşme yapmak durumundayız” dedi.

Tüm Bel-Sun Şube Başkanı Zeki Önder ise, “Bir sendikacı olarak, emeğin en üst noktasından hakkımızı kazanmamız şahsım ve yönetim kurulumu mutlu etmiştir. Bu toplu sözleşmeden daha önemli, bizim burada emek adına gördüğümüz saygıdır. Sayın Başkanımızla birlikte emeğin en üst noktasında bugüne kadar eksiksiz faydalandık. Bu sözleşme de yine en üst noktadan bir sözleşmedir. Yasal olarak bunun üzerine çıkma şansımız yoktur” diyerek, Başkan Gökhan başta olmak üzere sözleşme sürecinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. İmzaların ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye başkan yardımcıları, işçi ve memur sendikaları şube başkanları ve yönetimleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan Başkan Gökhan, imza töreninde yaptığı konuşmasında bu sözleşmelerin taşeron işçileri kapsamadığını belirterek, “Çünkü onlar belediyenin kadrolu işçileri değil maalesef. Umarım seçimlerde verilen sözler tutulur. Hükümetin de bu bağlamda vaatleri vardı. Şuanda çalışmakta olduğumuz taşeron işçilerimiz de kadroya alınmak suretiyle onların da bu toplu sözleşmeden yararlanmalarını umuyorum. O süreci beklemek durumundayız taşeron işçiler ile ilgili. Kadromuz var ama onları mevzuat gereği kadroya alamıyoruz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir