Sendikalar ve Sivil Toplum Örgütleri ‘Gezi’ Protestosu İçin İş Bıraktı

05 Haziran 2013

KESK’in başını çektiği ve dün başladığı iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim’e sahip çıkmak için meydanlara indi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışan 250 bin memur ile Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı 90 bin hekim ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı 410 bin mimar, mühendis üye “Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim’e sahip çıkma” sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakacak ve kent meydanlarında toplandı.

Çanakkale’de Yağmura Rağmen Yürüyüş
Çanakkale’de Taksim Gezi olaylarına destek için alınan kararın ardından iş bırakan 2 bine yakın kişi, yürüyüş yaptı.

18 Mart İlköğretim Okulu önünde toplanan KESK ve DİSK’e bağlı sendika üyeleri yürüyüşe geçtikten kısa bir süre sonra sağanak başladı. Yağmura rağmen, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘AK Parti yıkılsın, ağaç dikilsin’, ‘Tayyip Amerika’ya Fethullah’ın yanına’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Hükümet istifa’ sloganları atarak yürüyüşü sürdüren grup daha sonra, Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Burada, sendika temsilcileri tarafından Taksim Gezi Parkı ve iş bırakma eylemleri ile ilgili basın açıklamaları yapıldı.

KESK Dönem Sözcüsü Zeki Önder, iş güvencesinden taviz ve sendikal hakla özgürlüklerin daraltılmasına asla izin vermeyeceklerini belirtti. Kamu emekçilerinin iş ve ücret güvencesini adım adım ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılara güçlü bir cevap vermek için bir günlük uyarı grevi yaptıklarını ifade eden Önder, “Ancak Gezi Parkı direnişi ile ülkenin dört bir tarafına yayılan eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebine kulaklarını tıkayanların, halkın canına kastedecek kadar gözünü karartanların ortaya çıkardığı vahşet tablosu yeni bir değerlendirme yapmamız gerektiğini göstermiştir. Bugün ülkenin bütün şehirlerine yayılan halk öfkesi ve direnişi, yıllardır mahkum edildiğimiz neoliberal yağma ve talan düzenine karşı açılmış bir mücadele bayrağıdır. Yaşamını ve geleceğini savunan tüm halk kesimleri gibi kamu emekçileri de işine, geleceğine ve yaşam alanlarına sahip çıkmaya kararlıdır” dedi.

Grup, sloganlar atarak konuşmacılara destek verdi. Konuşmaların ardından protesto sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir