Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası Çanakkale’de Başladı

24 Ağustos 2010

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun düzenlediği “Serbest Dalış, Dinamik ve Küp Apnea Türkiye Şampiyonası” 42 sporcunun katılımı ile Çanakkale’de başladı.

Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen ilk günkü yarışmalara 42 sporcunun katıldığını belirten Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Oğuz Aydın, “Federasyonumuzun 2010 faaliyet yılında yer alan serbest dalış, dinamik ve küp apnea yarışmalarını bu yıl Çanakkale’de yapıyoruz. Dinamik Apnea yarışmasını havuzda yapıyoruz. Küp apneayı ise Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Anzak koyu bölgesinde deniz içinde yapacağız. Bu yarışmaya Türkiye’nin muhtelif yerlerinden 42 sporcumuz katılıyor. Şampiyona 26-27 Ağustos tarihinde Anzak koyunda yapılacak küp apnea ile sona erecek. Orada sporcularımız 10 metreye dalacaklar ve kare şeklindeki 15’er metrelik halatların etrafında dolanarak performanslarını gerçekleştirecekler” dedi.

Oğuz Aydın, şampiyona dışında Çanakkale’de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini de belirterek, “Burada Türkiye’de ilk defa bir ilki de gerçekleştiriyoruz. Çanakkale’de şampiyona ile birlikte uluslararası Serbest Dalış Hakem Kursu’nu da yapıyoruz. Dünya devletlerinden gelen aday hakemlerimiz Çanakkale’de 1 hafta süre ile bu kursa katılacaklar” şeklinde konuştu.

DÜNYA REKORTMENİ YENİ DÜNYA REKORU PEŞİNDE

Öte yandan Çanakkaleli dünya rekortmeni sporcu Devrim Cenk Ulusoy ise yeni dünya rekoru kırmak için elinden gelen çabayı göstereceğini belirterek, “Bu Türkiye şampiyonasında Avrupa ve dünya şampiyonasının denemesini yapıyoruz. Buradaki bütün taktiklerde Avrupa ve Dünya Şampiyonasına göre oluyor. Dünyada da rekorlarımız olduğu için rakiplerimiz bizim buradaki derecelerimizi takip ediyorlar. Bende bu şampiyonada “Acaba iyi bir derece mi yapayım, yoksa normal bir derece ile bırakıp Avrupa Şampiyonasında iyi bir derece yapayım “diye düşünüyorum” dedi.

Denizde gerçekleştirilecek küp apnea yarışmasında çok iyi derece elde etmeyi hedeflediğini de belirten Devrim Cenk Ulusoy, “Küp apnea dalında da dünya rekorum var. Açıkçası hedefim benim dünya rekorunu orada geçmek. Dikey dalışta yaşadığım talihsiz bir kulak problemim sonucu dünya rekorunu kıramamışım. Cumartesi günü küp apneada bir dünya rekoru kırarak bunları unutturacağım” dedi.

SERBEST DALIŞ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI DEVAM EDİYOR

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun düzenlediği “Serbest Dalış Dinamik Apnea? yarı final müsabakalarının ilk günü sona erdi. Müsabakalarda 16 sporcu final müsabakalarına katılma hakkını elde etti.

42 sporcunun katılımı ile Çanakkale’de Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen ilk günkü yarışmalarında sporcular birbirleri ile kıyasıya yarıştı.

Yapılan ilk günkü yarıfinal müsabakalarında erkeklerde dünya rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy 177,09 metrelik mesafeyle ile ilk sırada yer alırken, 162,59 metre ile Sertan Aydın ikinci, 156,86 metre ile Mikhail Mendik üçüncü, 152,23 metre ile Suat Berder dördüncü, 151,42 metre ile Tunç Yahya Ertüz beşinci, 128,75 metre ile Ersin Maltepe altıncı, 128,74 metre ile Ertürk Temur yedinci ve 125,34 metre ile Onur Yüce de sekizinci oldu.

Bayanlarda ise 153,95 metrelik mesafeyle Aynur Çağran ilk sırada yer alırken, 140,97 metre ile Şahika Ercümen ikinci, 131,70 metre ile Bilge Çingigiray üçüncü, 112,33 metre ile Özge Ergin Elalmış dördüncü, 104,52 metre ile Meltem Ünal beşinci, 103,10 metre ile Damla Tok altıncı, 100 metre ile Sıdıka Tunç yedinci ve 100 metre ile Özge Tekin de sekizinci olarak final müsabakalarına katılma hakkını elde ettiler.

Final müsabakaları 25 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

TEK NEFESTE SU ALTINDA 204 METRE YATAY DALIŞ YAPARAK TÜRKİYE REKORUNU KIRDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun düzenlediği “Serbest Dalış Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası”nda dünya rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy, tek nefeste 204,67 metre yatay dalış yaparak Türkiye rekorunu kırdı.
Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen bayanlar ve erkeklerde toplam 18 sporcunun katıldığı yarışmalar nefes kesti. Bayanlarda 8, erkeklerde de 8 olmak üzere 16 yarışmacı tek nefeste en uzük mesafede yatay dalış yapabilmek için mücadele ederken, erkeklerde Devrim Cenk Ulusoy rakiplerine fark atarak 204,67 metrelik derecesi ile kendisine ait 200 metrelik Türkiye rekorunu kırdı. Rekorun ardından açıklamalarda bulunan dünya rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy, bu rekoru daha da arttırmayı düşündüğünü ancak dünya şampiyonasına katılacak rakiplerinin buradaki dereceleri takip ettiğini belirterek, “Buradaki dereceyi çok daha iyi yapabilirdim. Ancak ben bunu bu seviyelerde bıraktım. Türkiye şampiyonasında Avrupa ve dünya şampiyonasının denemesini yapıyorum. Buradaki bütün taktiklerde Avrupa ve Dünya Şampiyonasına göre oluyor. Finalde 2009 yılında Danimarka’daki Dünya Şampiyonası’nda elde ettiğimi 200 metrelik Türkiye rekorumu burada 204,67 metreye kadar çıkardım. Dünya Rekorunu Avrupa Şampiyonasına saklıyorum” dedi.

Devrim Cenk Uusoy, başarısında en büyük faktörün ailesi olduğunu da belirterek, “İyi bir aile yaşantım, dengeli beslenmem ve iyi bir çalışma sistemim sayesinde bu başarılar geliyor. Buradan bana destek olan herkese de teşekkür ediyorum” dedi. Sualtında 8 dakikadan fazla nefessiz olarak kalabildiğini de belirten Devrim Cenk Ulusoy, Avrupa Şampiyonasından sonra Çanakkale’de böyle bir deneme yapacağını ve hedefinin 9 dakikayı geçmek olduğunu söyledi. Cuma günü Anzak koyunda denizde gerçekleştirilecek küp apnea yarışmasında çok iyi derece elde etmeyi hedeflediğini de belirten Devrim Cenk Ulusoy, “Küp apnea dalında da dünya rekorum var. Açıkçası hedefim benim dünya rekorunu orada geçmek. Dikey dalışta yaşadığım talihsiz bir kulak problemim sonucu dünya rekorunu kıramamışım. Cuma günü küp apneada bir dünya rekoru kırarak bunları unutturacağım” şeklinde konuştu.

Çanakkale’de gerçekleştirilen ve sona eren Serbest Dalış Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası’nda ilk 3 dereeye girenler ise şu şekilde belli oldu:

Erkekler
1. Devrim Cenk Ulusoy (Türk balıkadamlar Spor Kulübü) 204,67 metre
2. Sertan Aydın (Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulubü) 173,01 metre
3. Suat Berber (Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulubü) 164,88 metre

Bayanlar:
1. Bilgi Çingigiray (ODTÜ Spor kulübü) 171,289 metre
2. Şahika Ercümen (ODTÜ Spor kulübü) 137,65 metre
3. Özge Ergin Elalmış (ODTÜ Spor kulübü) 126,78 metre

Son Güncelleme: 27 Ağustos 2010 Cuma
SERBEST DALIŞ DİNAMİK APNEA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SONA ERDİ

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun Çanakkale’de düzenlediği “Serbest Dalış Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası” sona erdi.

Şampiyona sonunda dereceye giren sporculara törenle madalyaları ve kupaları verildi.
Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen bayanlar ve erkeklerde toplam 42 sporcunun katıldığı yarışmalar nefes kesti. Serbest Dalış Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası’nın finalinde erkeklerde Devrim Cenk Ulusoy rakiplerine fark atarak 204,67 metrelik derecesi ile kendisine ait 200 metrelik Türkiye rekorunu kırarken, diğer sporcular da büyük başarılara imza attı. Madalya töreninde bir konuşma yapan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkilap Obruk, şampiyonayı Çanakkale’de düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Sualtı sporlarında dünyada önemli derecelere imza atarak iyi bir yere geldik. Avrupa Şampiyonası’na da iddialı gidiyoruz. Burada da önemli dereceler elde ederek başarılı bir şekilde ülkemize döneceğimize inanıyoruz” dedi.

“KÜP APNEA MÜSABAKALARINI ERTELEMEK ZORUNDA KALDIK”

Denizde yapılacak Küp Apnea müsabakalarını hava muhalefeti ve aşırı akıntı sebebiyle ileriki bir tarihe ertelemek zorunda kaldıklarını da belirten Federasyon Başkanı İnkilap Obruk, “Doğal olarak kapalı ortamda havuz içinde yapılan Dinamik Apnea yarışmalarında bir sorun yaşanmıyor. Ancak dreniz içinde belirli bir derinlikte yapılan Küp Apnea müsabakalarında ise gerek hava şartları, gerekse denizde yaşanan aşını akıntı bu yarışmayı etkileyebiliyor. Çanakkale’de Anzak koyu mevkiinde yapılması planlanan bu müsabakaları 1 kez ertelemek zorunda kalmıştık. Bu sabah yeniden aynı bölgeye gidildiğinde aynı hava şartları ve akıntı ile karşılaştığımızdan dolayı gerek sporcularımızın can güvenliği, gerekse sporcular arasında eşit ve adaletli davranabilmek için müsabakaları ileriki bir tarihe ertelemek zorunda kaldık” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ise Serbest Dalış Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girenlere ödüllerini Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkilap Obruk ve Çanakkale Gençlik Spor İl Müdürü Doğan Anşin birlikte verdiler. Çanakkaleli sporcuların da büyük başarı elde ettikleri yarışmalar sonunda dereceye girenler işe şu şekilde belirlendi:

Erkekler:
1. Devrim Cenk Ulusoy (Türk balıkadamlar Spor Kulübü) 204,67 metre
2. Sertan Aydın (Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulubü) 173,01 metre
3. Suat Berber (Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulubü) 164,88 metre
Bayanlar:
1.Bilgi Çingigiray (ODTÜ Spor kulübü) 171,289 metre
2.Şahika Ercümen (ODTÜ Spor kulübü) 137,65 metre
3.Özge Ergin Elalmış (ODTÜ Spor kulübü) 126,78 metre

TAKIM SONUÇLARI
Erkekler:
1.Türk Balıkadamlar Spor Kulübü (469,73 Puan)
2.Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Kulübü (458,89 Puan)
3.Çanakkale Cankurtarma Spor Kulübü (331,36 Puan)

Bayanlar:
1.ODTÜ Spor Kulübü (439.04 Puan)
2.Çanakkale Truva Deniz Sporları Kulübü (258,47 Puan)
3.Kurt Yüzme İhtisas Spor Kulübü (193,67 Puan)

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir