Şerbetli Köyü’nde Mera Eylemi

Şerbetli Köyü’nde Mera Eylemi
09 Ekim 2009

Çan?ın tarihi 800 yıla dayanan Şerbetli Köyü merasına Orman İşletme Müdürlüğü?nün fidan dikme çalışmasına başlamak istemesi köylüleri isyan ettirdi.

Köylüye hiçbir bilgi vermeden Biga Orman İşletme Müdürlüğüne ait iş makinelerinin fidan dikme amacıyla köy merasına gelmesiyle şaşkına dönen Şerbetli Köyü sakinleri çareyi eylem yapmakta buldu. Traktörlerini bayraklarla süsleyip, sorunlarını ortaya koyan sloganlar yazılı pankartlar hazırlayarak köy merasına çıkan köylüler, iş makinelerinin kendilerini çiğnemeden meralarına giremeyeceğini belirttiler.

Şerbetli Köyü?nde Tapu Kadastro çalışmalarının 30 yıl önce yapıldığını, bu meranın o zaman yetkililerce Orman Kadastrosu tarafından tapulandırılacağını söylendiğini belirten köylüler, 30 yıldır bu konuda hiçbir çalışma yapılmadığını ifade ederek, ?Zaten az olan kullanılabilir arazilerimizin bir bölümü Çan-Çanakkale yolunun yapımı için kamulaştırıldı. Kamulaştırma bedelleri de halen ödenmedi. Şimdi de meranın etrafı Orman müdürlüğü tarafından fidan dikilip telle çevrilmeye başlandı.Bu şartlardan sonra geçimimizi sağladığımız hayvancılıkta bitecek ve açlığa mahkum olacağız? dedi.

Bu güne kadar merayı ve ormanı kendilerinin koruyup gelişmesini sağladıklarını anlatan köylüler ?Batının Hakkari?si olmak istemiyoruz, Başbakandan bizde bir açılım istiyoruz. Köyümüzün yok olmasına sebep olacak bu haksız uygulamanın sona erdirilmesini, mera tapusunun verilmesini talep ediyoruz? dediler.

İHA

Yorumlar...
 • emre aydın
  23/11/2010 19:46

  BEYLER NE KONUŞTUĞUMUZU BİLELİM BEN O KÖYLÜYÜM YAŞIM 21.O KÖYDE BÜYÜDÜM VE KENDİMİ BİLDİM BİLELİ O İNSANLAR HAYVANCILIKTAN BAŞKA BİŞEY İLE GEÇİNEMEZLER BU MÜMKÜN DEĞİL ÇÜNKÜ ZATEN ÇEVREDE YETERLİ İSTİHDAM YOK BUNLARI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURALIM.İNSAN HAYATI AĞAÇ DİKMEKTEN ÇOK DAHA ÖNEMLİ...

 • kozalak
  01/12/2009 05:57

  Devlet ormanlarından beleş faydalanmak neyin nesi. Ormanlar evrenseldir. Orada yaşayan insanlardan acaba kaç kişi faydalanıyor bu alanlardan? Köyde ikamate eden herkesin en az bir yıl önceden haberi olur ağaçlandırma çalışmalarından. Beleş yaşamaya alışmış insanlar halkı galeyana getirip çıkar sağlama peşinde . Helal olsun ormancılara. Mera kanunla ayrılır. Zamanında diğer köylerde mera çalışmaları için çaba harcanırken bu köyün insanları ya da yöneticileri uyumuş. Kaldı ki devlet ormanı mera olarak ayrılamaz.

 • RAMAZAN İLHAN
  04/11/2009 17:07

  köy yaşamında hayvancılık önem taşımaktadır.adı geçen köyde ormanlık alan mevcut olup. köy merası olarak ayrılan alana orman bölge müdürlüğünce ağaçlandırma yapılması köy de ikamet eden sakinlerin haberi olmadan çok yanlıştır.orada yapılacak olan ağaçlandırma orada oturan köylülerce korunacaktır.bu iş o kadar plansız yapılmışki anlamak mümkün değildir.saygılar dondurma köylü

 • mehmet yalçın
  20/10/2009 22:00

  arkadaş peki o insanların o fidanlar ağaç olana kadar ne yiyeceğinden haberin varmı o fidanların büyüyüp ağaç olana kadar geçen süre enaz on yıl.hayvancılığa dayalı bir köy dahası bunun yapılacağı başka alan mı yokmuş.

 • ismail yılmaz
  09/10/2009 23:29

  Söz konusu alan mera değil , usulsuz faydalanmadan dolayı bozulmuş orman alanıdır.AGM nin eline sağlık Fıstık çamı,ceviz badem ile ağaçlandıracaklarmış ve geliri köye bırakılıyormuş.ALLAH bu cahil insanlara ragmen görevini yapmaya çalışan Ormancılara kolaylık versin

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir